Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Minox BN 7x50mm DC Binoculars w/ Digital Compass has been discontinued by Minox and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Binoculars yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Minox BN 7x50mm DC Binoculars w/ Digital Compass
The Minox BN 7x50mm DC Binoculars w/ Digital Compass is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great deals !![]()
Purchase your new Minox BN 7x50mm DC Binoculars w/ Digital Compass from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
With an integrated digital compass whose LED readout appears in the field of view, the MINOX BN 7x50 DC Binoculars are made for life on the water. These marine binoculars have everything a navigator or water sports enthusiasts could want. Crisp optics, great ergonmics, fast orientation and a host of amazing features make the MINOX BN 7x50 Digital Compass Binocular an outstanding choice for sailors, seamen, and anyone who spends time on the water.
The MINOX BN 7x50 DC Binocular is equipped with a HUD-style digital compass that is fully integrated in the body. At the press of a button the digital compass is conveniently displayed in the center of the field of view - without losing focus on your subject. All measurements can be saved and used for cross bearings. The highly sensitive gravity sensor provides automatic tilt compensation when the binoculars are held at an angle, ensuring maximum precision of the compass. The tilt function lets users see the exact height or distance to the object in view. The precision optics in the Minox BN 7x50 DC provide maximum brilliance and clarity, brightness, contrast and resolution down to the smallest detail as well as a natural color rendition.
The Minox BN 7x50 DC Binocular is purged and nitrogen-filled to prevent fogging and to ensure watertightness up to 5 meters depth. Rubber armoring provides an excellent grip and robustness, making these binoculars particularly suitable for rough conditions at sea. Whether wearing glasses or sunglasses, the quick-action eyecups are comfortable and convenient to use. The individual eyepiece adjustment allow the binoculars to be in focus from 12 meters to infinity. It all adds up to make the MINOX BN 7x50 DC Binocular one of the most practical, functional, and versatile nautical binoculars anywhere.
Specifications for MINOX BN 7x50 DC Binoculars w/ Digital Compass:
| Binoculars: | 7x50 |
| Compass: | Digital, fully integrated |
| Additional functions: | Digital compass display, digital rangefinder reticle, tilt function |
| Housing: | Tough thermoplastic body |
| Surface: | Non-slip rubberr armoring |
| Magnification: | 7x |
| Entrance pupil: | 50mm |
| Field of view at 1000m: | 126m / 379 ft. (7.2 degrees) |
| Exit pupil: | 7.1 mm |
| Close focus distance: | 12m |
| Eye relief: | 22mm |
| Twilight number: | 18.7 |
| Relative brightness: | 51 |
| Prism system: | Porro |
| Coating condition: | All optical elements fully coated |
| Focusing adjustment: | Individual -3 up to +3 diopter |
| Eyecups: | Quick-adjustable eyecups |
| Waterproof: | Down to 5m (16.4 ft); floatable |
| Dimensions (WxDxH): | 195 x 72 x 160 mm |
| Weight: | 1250g |
Features of Minox BN 7x50 Digital Compass Binoculars:
- Fully waterproof
- Robust design
- Digital compass integrated into binocular body
- Key information displays at the press of a button
- Compass displays in field of view
- Automatic tilt compensation
- Barometric pressure reading
- Tilt function for setting the height of objects
- Digital stopwatch
Package Contents:
- Minox 7x50mm Binoculars DC
- Float strap



























































