Tap Tap to Zoom
- Measurement System:
- MILs, MOA
- Color:
- Black/Orange
- Battery Quantity:
- 1
- Condition:
- New
Code: 3J1-RF-RV0416-AY-E1020C
MPN: AY-E1020C
UPC: 855666005155
Product Info for Revic BR4 Ballistic Rangefinder
The Revic BR4 Ballistic Rangefinder is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic discounts !![]()
Purchase your new Revic BR4 Ballistic Rangefinder from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Revic BR4 features the innovative Revic ballistic solver with advanced wind and earth based effects to provide accurate, ultra-fast corrections in MOA, MILS or the exclusive Shoot-To-Range for use with BDC turrets. The data rich display simplifies the shooting process and the improved ranging tools feature target discrimination and a new long range mode. Programmable via a connected Bluetooth device, and capable of Over-The-Air- Updates, the BR4 provides constant access to the latest software improvements
Specifications for Revic BR4 Ballistic Rangefinder:
| Manufacturer: | Revic |
| Objective Lens Diameter: | 25 mm |
| Magnification: | 10 x |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Maximum Range: | 4000 yds |
| Weight: | 10 oz |
| Width: | 1.65 in |
| Measurement System: | MOA, MILs |
| Length: | 4.75 in |
| Color: | Black/Orange |
| Battery Type: | CR2 |
| Battery Quantity: | 1 |
| Operating Temperature: | -4 - 140 Fahrenheit, 20 - 60 Celsius |
| Rangefinder Application: | Hunting |
| Condition: | New |
| Accuracy: | +/- 3 yds |
| Height: | 3.25 in |
Features of Revic BR4 Ballistic Rangefinder:
- Measurements and sensors - Laser rangefinder, temperature, station pressure, compass, inclinometer
- Battery CR2 (included)
- Connectivity Bluetooth via iOS/Android App
- Updates over the air
- Onboard Ballistic Solution
- Computer w/ 10 Profile Capacity
- Over the Air Update Capable (OTA)
- Display Color - Red
Package Contents:
- Revic BR4 Ballistic Rangefinder
- Soft Case
- Lanyard
- Lens Cloth