Tap Tap to Zoom
- Color:
- Green
- Condition:
- New
- Package Type:
- Box
Code: VX-BI-VVRPB1-V202
MPN: V202
UPC: 875874009080
Product Info for Vortex Viper HD 10x50 Roof Prism Binocular
The Vortex Viper HD 10x50 Roof Prism Binocular is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great discounts !![]()
Purchase your new Vortex Viper HD 10x50 Roof Prism Binocular from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Get clear, unobstructed views using this Vortex Viper HD 10x50 Roof Prism Binocular. These Binoculars by Vortex feature HD lens elements and XR fully multi-coated lenses for bright sight pictures that offer impressive resolution and color fidelity. Each Vortex Viper HD 10x50mm Phase Corrected Binocular also has ArmorTek coatings on the lenses which protects them from scratches, dirt and oil. The non-slip rubber armor grip can be grasped even in rainy conditions while offering ample protection for the precious internal components. Pick up a Vortex Viper HD 10x50 Waterproof Binocular to observe the world around you in clarity and comfort.
Specifications for Vortex Viper HD 10x50 Roof Prism Binocular:
| Manufacturer: | Vortex |
| Color: | Green |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Image Stabilizer: | No |
| Eye Relief: | 16 mm |
| Exit Pupil: | 5 mm |
| Field of View, Linear: | 346 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 6.6 degrees |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Twilight Factor: | 22.4 |
| Interpupillary Distance: | 56 - 75 mm |
| Close Focus: | 9.5 ft |
| Diopter Adjustment Range: | -2.5 - 2.5 dpt |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 9.5 in |
| Weight: | 28.4 oz |
| Finish: | Matte |
| Fabric/Material: | Rubber Armor |
| Condition: | New |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
| Objective Lens Type: | Fully Multi-Coated |
| Fogproof: | Yes |
| Eyepiece Lens Material: | Glass |
| Objective Lens Material: | Glass |
| Shockproof: | Yes |
| Height: | 6.5 in |
| Armoring: | Rubber Armored |
| Minimum Focus Distance: | 9.5 ft |
Features of Vortex Viper HD 10x50 Roof Prism Binocular
- HD Optical System. Optimized with select glass elements to deliver exceptional resolution, cut chromatic aberration, and provide outstanding color fidelity, edge-to-edge sharpness, and light transmission.
- XR Lens Coatings. Premium anti-reflective coatings on all air-to-glass surfaces provide superior light transmission for exceptional clarity and low-light performance.
- Dielectric Prism Coatings. Multi-layer prism coatings provide bright, clear, color-accurate images.
- Phase Correction. Coating on roof prism enhances resolution and contrast.
- ArmorTek. Ultra-hard, scratch-resistant coating protects exterior lenses from scratches, oil and dirt.
- Rubber Armor. Provides a secure, non-slip grip, and durable external protection.
- Argon Gas Purged. Gas purged and O-ring sealed for superior fogproof and waterproof performance in the most extreme conditions.
- Waterproof. O-ring seals prevent moisture, dust and debris from penetrating the binocular for reliable performance in all environments.
- Fogproof. Designed to withstand a wide range of temperatures.
- Shockproof. Rugged construction withstands recoil and impact.
- Tripod Adaptable. Allowing use on a tripod or car window mount. Tripod adapter may be required.
Package Contents:
- Vortex Viper HD 10x50 Roof Prism Binocular
- Rainguard Eyepiece Cover
- Tethered objective lens covers
- Comfort neck strap
- GlassPak Binocular Harness
