Tap Tap to Zoom
- Color:
- Olive Drab Green
- Condition:
- New
- Package Type:
- Box
- Additional Features:
- Floating Prism System, Makrolon Housing, N2 Injection System, Sports-Auto Focus System
- Included Accessories:
- Neck Strap, Objective Cover, Rain Protection Cap, Tripod Mount
Code: ST-BI-420-2675
MPN: 2675
UPC: 840229102198
Buy Together and Save
Product Info for Steiner Military M2080 20x80 Porro Prism Binocular
The Steiner Military M2080 20x80 Porro Prism Binocular is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great prices and discounts 13% Off!![]()
Purchase your new Steiner Military M2080 20x80 Porro Prism Binocular from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Steiner M2080 20x80 Military Binoculars are easy to use whether glassing to the next ridge, down city streets, or in any other situation. These binocular manufactured by the experts at Steiner feature 80mm objective lenses, combined with Steiner's legendary optics that deliver superior low-light performance and are 30% lighter than look alike competitors. Steiner M2080 20x80 Military Binoculars was developed for military and border patrol applications with features such as being waterproof, shock resistant, and rubber armored. A tripod mount is included with the Steiner M2080 20x80 Military Binocular, but are light enough to be hand held.
Specifications for Steiner Military M2080 20x80 Porro Prism Binocular:
| Manufacturer: | Steiner |
| Color: | Olive Drab Green |
| Magnification: | 20 x |
| Objective Lens Diameter: | 80 mm |
| Prism System: | Porro |
| Prism Material: | BAK4 |
| Image Stabilizer: | No |
| Eye Relief: | 13 mm |
| Exit Pupil: | 7.1 mm |
| Field of View, Linear: | 195 ft at 1000 yds |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Auto Focus |
| Twilight Factor: | 40 |
| Interpupillary Distance: | 56 - 74 mm |
| Close Focus: | 197 ft |
| Diopter Adjustment Range: | +/- 5 dpt |
| Weather Resistance: | Water Resistant, Yes |
| Water Resistant Mark: | 16 ft |
| Water Resistance Level: | Submersible |
| Length: | 14 in |
| Weight: | 68.1 oz |
| Finish: | NBR Long Life Rubber Armoring |
| Condition: | New |
| Package Type: | Box |
| Additional Features: | Floating Prism System, N2 Injection System, Makrolon Housing, Sports-Auto Focus System |
| Included Accessories: | Neck Strap, Rain Protection Cap, Tripod Mount, Objective Cover |
| Magnification Type: | Fixed |
| Width: | 8.9 in |
| Country of Origin: | Germany |
| Fogproof: | Yes |
| Shockproof: | Yes |
| Height: | 11.6 in |
| Size Class: | Standard |
| Zoom: | No |
| Armoring: | Rubber Armored |
Features of Steiner Military M2080 20x80 Porro Prism Binocular:
- Floating Prism System - uses flexible silicone lens mount to absorb severe shock, impact and abuse without damage
- Multi-Coated Optics - are state-of-art for brighter picture, higher contrast and sharply contoured images with natural color definition
- Sports-Auto Focus and System -lets you focus each eyepiece to your vision once, then keeps images razor sharp from 20 yards to infinity
- No more chasing focus on moving objects
- N2 Injection and system seals 14-psi pressurized dry nitrogen into the optic, for fogproof clarity in any condition - from artic cold to desert heat
- Makrolon and housing is durable polycarbonate with NBR Long Life rubber armoring, creating a lightweight, rugged chassis that withstands 11 Gs of impact Impervious to harsh conditions for generations of trusted use
- Waterproof to 16 feet pressurized nitrogen filled tubes resist water intrusion even when submerged
- Tripod Mount is included for perfect image stability for long term observation
Package Contents:
- Steiner Military M2080 20x80 Porro Prism Binocular
- Neck Strap
- Objective Cover
- Rain Protection Cap
- Tripod Mount
