Tap Tap to Zoom
The Fujinon Techno-Stabi TS-X 14x40mm Roof Prism Stabilized Binoculars w/ Vibration Reduction is here at Opticsforyou.com and as usual we offer competitive prices Up to 13% Off!![]()
Purchase your new Fujinon Techno-Stabi TS-X 14x40mm Roof Prism Stabilized Binoculars w/ Vibration Reduction from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Point-of-view from the front of a white sailboat looking out into the blue ocean and clear sky. Waterproof and user-friendly design, making these binoculars the perfect companion in a wide range of settings that include marine sports, safaris, professional fishing, and sailing. The world's first electronic gyro stabilizing system for binoculars. The erect prism in the gimbal system is constantly stabilized when the electronic gyro sensor detects vibration, providing vibration correction at a wider range of angles than any other system.
| Manufacturer: | Fujinon |
| Magnification: | 14 x |
| Objective Lens Diameter: | 40 mm |
| Prism System: | Roof |
| Eye Relief: | 13 mm |
| Exit Pupil: | 2.9 mm |
| Field of View, Linear: | 70 m at 1000 m |
| Optical Coating: | Electron Beam Coating |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Interpupillary Distance: | 60 - 70 mm |
| Close Focus: | 5 m |
| Diopter Adjustment Range: | 2 dpt |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 179.5 mm |
| Weight: | 1.3 g |
| Finish: | EBC Multicoating |
| Magnification Type: | Fixed |