Tap Tap to Zoom
- Measurement System:
- Imperial, Meters, Metric, Yards
- Color:
- Black
- Battery Quantity:
- 1
Code: LU-RF-RX5000-184681
MPN: 184681
UPC: 030317039318
Buy Together and Save
Product Info for Leupold RX-5000 TBR/W Rangefinders
The Leupold RX-5000 TBR/W Rangefinders is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic discounts !![]()
Purchase your new Leupold RX-5000 TBR/W Rangefinders from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Elevate your hunt with the RX-5000 TBR/W rangefinder. This cutting-edge device seamlessly connects to the Leupold Control App, allowing you to adjust its settings, customize display options, and take accurate ranges, all with a few quick taps on your mobile phone. But the real selling point of the RX-5000 is its pinning feature. Thanks to its GPS technology and our Long Range mode, you can now easily drop pins on a variety of digital mapping systems from over three miles away.
Specifications for Leupold RX-5000 TBR/W Rangefinders:
| Manufacturer: | Leupold |
| Objective Lens Diameter: | 22 mm |
| Magnification: | 8 x |
| Eye Relief: | 17.3 mm |
| Weather Resistance: | Fog Resistant, Shock Resistant, Waterproof |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Maximum Range: | 5000 yds |
| Weight: | 9.7 oz |
| Measurement System: | Meters, Yards, Imperial, Metric |
| Length: | 4.4 in |
| Color: | Black |
| Battery Type: | CR123 |
| Battery Quantity: | 1 |
| Rangefinder Application: | Shooting, Hunting |
| Package Type: | Box |
Features of Leupold RX-5000 TBR/W Rangefinders
- 8x magnification
- High light transmission red OLED display
- +/- 1/2 yard accuracy to 125 yards
- Last Target mode
- Built-in inclinometer
- True Ballistic Range with Wind (TBR/W) technology
- Ballistic compensation system to 800 yards - Wind hold outputs
- Aluminum Housing
- Three Reticle Options
- Waterproof
Package Contents:
- Leupold RX-5000 TBR/W Rangefinders