Tap Tap to Zoom
Product Info for X-Vision Flex 100 Thermal Laser Rangefinder
The X-Vision Flex 100 Thermal Laser Rangefinder is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great prices and discounts !![]()
Purchase your new X-Vision Flex 100 Thermal Laser Rangefinder from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Make every shot count with this precision, thermal laser rangefinder. When attached to your X-Vision Optics Flex 2 Thermal Reflex Sight, it gives you accurate, instant distances right on your display. Made of lightweight aluminum, the module is quickly and securely mounted to your device. Plus, it's water and dust-resistant with a shock load up to 800G with laser rangefinding capabilities of up to 1,000 yards.
Specifications for X-Vision Flex 100 Thermal Laser Rangefinder:
| Manufacturer: | X-Vision |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Weight: | 0.11 lb |
| Width: | 1.08 in |
| Length: | 2.31 in |
| Color: | Black |
| Rangefinder Application: | Hunting |
| Wavelength: | 905 nm |
Features of X-Vision Flex 100 Thermal Laser Rangefinder
- Make every shot count with this precise thermal laser rangefinder.
- When attached to your X-Vision Optics Flex 2 Thermal Reflex Sight, you get accurate, instant distances right on your display.
- Take your game up a notch while eliminating unnecessary guesswork when it comes to range estimates.
- With a shock load up to 800G and laser rangefinding capabilities of up to 1,000 yards, the Flex 100 Thermal Laser Rangefinder not only enhances your performance, but offers ease of use in the pitch-black of night.
- Made of lightweight aluminum, the device is quickly and securely mounted to your device. Plus, it's water and dust-resistant!
- Made exclusively for their Flex 2 Thermal Reflex Sight (sold separately).
Package Contents:
- X-Vision Flex 100 Thermal Laser Rangefinder
- Mounting Bracket