Tap Tap to Zoom
- Color:
- Shadow Gray
Code: LU-BI-IY8-185699
MPN: 185699
UPC: 30317042271
Product Info for Leupold BX4-Range HD Gen 2 TBR 10x42mm Roof Prism Binoculars
The Leupold BX4-Range HD Gen 2 TBR 10x42mm Roof Prism Binoculars is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic discounts !![]()
Purchase your new Leupold BX4-Range HD Gen 2 TBR 10x42mm Roof Prism Binoculars from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
When clarity and speed are paramount, theres no better range-finding binocular than the new BX-4 Range HD TBR/W Gen 2 featuring best-in-class light transmission, color purity and resolution. Built with the Elite Optical System, the new BX-4 Range HD delivers the same edge-to-edge clarity that their traditional binoculars provide, and its high- contrast OLED display is visible in any light. Its clear, quick and versatile, making it ideal for those who desire fast, accurate ranging up to 4,000 yards and want fewer devices to handle before getting on target. When it comes to optical performance the choice is clear, no other range-finding binocular in its class comes close.
Specifications for Leupold BX4-Range HD Gen 2 TBR 10x42mm Roof Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Leupold |
| Color: | Shadow Gray |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Roof |
| Eye Relief: | 16 mm |
| Field of View, Linear: | 334 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 6.2 degrees |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Interpupillary Distance: | 55 - 75 mm |
| Length: | 5.9 in |
| Weight: | 36.8 oz |
Features of Leupold BX4-Range HD Gen 2 TBR 10x42mm Roof Prism Binoculars
- Leupolds Elite Optical System delivers the light transmission, glare reduction, and resolution diehard hunters and shooters demand
- Offers the versatility of left or right programable power buttons and three sets of Interchangeable Form-Fit eyecups
- Delivers crystal-clear images with precision focus adjustments
- Accurate and consistent ranging in all conditions means youll never be left guessing distance, even when visibility is poor
- Easily locate the buttons with easy-grip standoffs, even through thick gloves.
- Provides visible readouts in any light with a bright red OLED display
- Provides ballistically calculated ranges for uphill/downhill rifle shooting using True Ballistic Range/Wind (TBR/W) technology
- Archers Advantage software uses your arrow weight, arrow velocity, and peep height to calculate extremely accurate archery ballistic solutions
- Mounts easily with 1/4-20 threaded tripod adapter
- Ranging distance of 4,000 yards on reflective objects and up to 2,200 yards on trees and 1,400 yards on deer
Package Contents:
- Leupold BX4-Range HD Gen 2 TBR 10x42mm Roof Prism Binoculars