Tap Tap to Zoom
- Color:
- Green
- Condition:
- New
- Package Type:
- Box
- Included Accessories:
- GlassPak Pro Binocular Harness
Code: VX-BI-VBC80M-RZB-1856
MPN: RZB-1856
UPC: 843829139007
Product Info for Vortex Razor UHD 18x56mm Roof Prism Binoculars
The Vortex Razor UHD 18x56mm Roof Prism Binoculars is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic deals !![]()
Purchase your new Vortex Razor UHD 18x56mm Roof Prism Binoculars from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Vortex Razor UHD 18x56mm Binocular has the glass and features you need to spot big game with clarity and comfort for a more efficient hunt. Vortex built each of these Binoculars with an Ultra High Definition optical system that cuts chromatic aberration, provides outstanding color fidelity and edge to edge sharpness while maximizing light transmission to create bright, vivid images that allow you to see all the fine details of nature. To further enhance light transmission and clarity, the Vortex Razor Ultra High Definition 18x56 Binocular is XR Plus fully multi-coated and utilizes an APO system that corrects color across the entire visual spectrum. A strong yet lightweight magnesium chassis protects the internal components while an O-ring seal and Argon gas purging provide unparalleled waterproof and fogproof protection. What's more, the rubber armor exterior further enhances durability while providing a non-slip grip for long glassing sessions. Serious hunters need the best tools on the market to keep up with their adventurous lifestyle, and the Vortex Razor UHD 18x56 Roof Prism Binocular won't disappoint anyone who's seeking top-shelf binos to assist them while they scope out the backcountry.
Specifications for Vortex Razor UHD 18x56mm Roof Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Vortex |
| Color: | Green |
| Magnification: | 18 x |
| Objective Lens Diameter: | 56 mm |
| Prism System: | Abbe-Koenig |
| Prism Material: | BAK4 |
| Image Stabilizer: | No |
| Eye Relief: | 18 mm |
| Exit Pupil: | 3.1 mm |
| Field of View, Linear: | 194 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 3.7 degrees |
| Optical Coating: | FMC/XR Plus |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Twilight Factor: | 31.7 |
| Interpupillary Distance: | 56 - 76 mm |
| Close Focus: | 10 ft |
| Diopter Adjustment Range: | -2 - 2 dpt |
| Weather Resistance: | Fog Resistant |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 4.5 in |
| Weight: | 41.6 oz |
| Finish: | ArmorTek |
| Fabric/Material: | Magnesium, Rubber Armor |
| Condition: | New |
| Package Type: | Box |
| Included Accessories: | GlassPak Pro Binocular Harness |
| Magnification Type: | Fixed |
| Width: | 6.1 in |
| Height: | 8.3 in |
Features of Vortex Razor UHD 18x56mm Roof Prism Binoculars
- UHD Optical System. Ultra high definition optical quality and prescription for unparalleled image resolution that cuts chromatic aberration; providing exceptional color fidelity, edge-to-edge sharpness, and light transmission.
- XR Plus Lens Coatings. Ultimate anti-reflective coatings on all air-to-glass surfaces provide maximum light transmission for peak clarity and the pinnacle of low-light performance.
- Magnesium Chassis. Decreases weight and increases strength.
- Abbe-Koenig Prism. Larger prism with longer optical path resulting in sharper image resolution.
- True Open Hinge. Offers superior ergonomics while decreasing total weight and bulk.
- Adjustable Eyecups. Twist up and down for comfortable viewing with or without eyeglasses.
- Center Focus Wheel. Adjusts the focus of both binocular barrels at the same time.
- Locking Diopter. Adjusts for differences in a user's eyes. Located on right eyepiece.
- Plasma Tech. Cutting edge coating application process provides unparalleled coating durability and performance.
- APO Chromatic. Index-matched lenses correct color across the entire visual spectrum.
- ArmorTek. Ultra-hard, scratch-resistant coating protects exterior lenses from scratches, oil and dirt.
- Rubber Armor. Provides a secure, non-slip grip, and durable external protection.
- Argon-Gas Purged. Gas purged and O-ring sealed for fogproof and waterproof performance in all conditions.
- Waterproof. O-ring seals prevent moisture, dust and debris from penetrating the binocular for reliable performance in all environments.
- Fogproof. Argon gas purging prevents internal fogging over a wide range of temperatures.
- Shockproof. Designed to withstand the highest levels of impact.
- Tripod Adaptable. Compatible with a tripod adapter, allowing use on a tripod or car window mount.
Package Contents:
- Vortex Razor UHD 18x56mm Roof Prism Binoculars
- GlassPak Pro Binocular Harness
- Comfort Neck Strap
- Rangefinder Pouch
- Objective Lens Covers
- Ocular Lens Covers
- Lens Cloth
