Tap Tap to Zoom
Free Express Shipping!
- Color:
- Green
- Package Type:
- Box
Code: VX-BI-VORD1050-DB-216
MPN: DB-216
UPC: 875874009950
Product Info for Vortex Diamondback HD 10x50mm Roof Prism Binoculars
The Vortex Diamondback HD 10x50mm Roof Prism Binoculars is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic discounts !![]()
Purchase your new Vortex Diamondback HD 10x50mm Roof Prism Binoculars from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Spot out distant targets with clarity and precision with a pair of Vortex Diamondback HD 10x50 Binoculars. Vortex built these Binoculars with an HD optical system complete with fully multi-coated lenses for enhanced light transmission, and there are also dielectric coatings for color accuracy and ArmorTek coatings to protect the lenses from scratches, dirt, and oil. Wield these Vortex Diamondback HD 10x50mm Waterproof Binoculars in any weather conditions, and the non-slip rubber armor grip is easy to grasp even when wet. Use these Vortex Diamondback HD 10x50 Roof Prism Binoculars next time you want a closer look at nature from a safe distance.
Specifications for Vortex Diamondback HD 10x50mm Roof Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Vortex |
| Color: | Green |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Image Stabilizer: | No |
| Eye Relief: | 17 mm |
| Exit Pupil: | 5 mm |
| Field of View, Linear: | 315 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 6 degrees |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Twilight Factor: | 22.4 |
| Interpupillary Distance: | 60 - 75 mm |
| Close Focus: | 6 ft |
| Diopter Adjustment Range: | -5 - 5 dpt |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 6.6 in |
| Weight: | 30 oz |
| Finish: | ArmorTek |
| Fabric/Material: | Rubber, Aluminum, Magnesium, Rubber Armor |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
| Objective Lens Material: | Glass |
Features of Vortex Diamondback HD 10x50mm Roof Prism Binoculars
- HD Optical System. Optimized with select glass elements to deliver exceptional resolution, cut chromatic aberration, and provide outstanding color fidelity, edge-to-edge sharpness, and light transmission.
- Fully Multi-Coated Lenses. Anti-reflective coatings on all air-to-glass surfaces provide increased light transmission for greater clarity and low-light performance.
- Dielectric Prism Coatings. Multi-layer prism coatings provide bright, clear, color-accurate images.
- Phase Correction. Coating on roof prism enhances resolution and contrast.
- ArmorTek. Ultra-hard, scratch-resistant coating protects exterior lenses from scratches, oil and dirt.
- Rubber Armor. Provides a secure, non-slip grip, and durable external protection.
- Argon Gas Purged. Gas purged and O-ring sealed for superior fogproof and waterproof performance in the most extreme conditions.
- Waterproof. O-ring seals prevent moisture, dust and debris from penetrating the binocular for reliable performance in all environments.
- Fogproof. Designed to withstand a wide range of temperatures.
- Shockproof. Rugged construction withstands recoil and impact.
- Tripod Adaptable. Allowing use on a tripod or car window mount. Tripod adapter may be required.
Package Contents:
- Vortex Diamondback HD 10x50mm Roof Prism Binoculars
- GlassPak binocular case
- GlassPak case harness
- Comfort neck strap
- Tethered objective lens covers
- Rainguard eyepiece cover
- Lens cloth
