Tap Tap to Zoom
Product No Longer Available
Unfortunately Minox Binoculars BV 10 x 25 BR compacts is not listed by OpticsForYou.You can also explore other items in the Binoculars yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Minox Binoculars BV 10 x 25 BR compacts
The Minox Binoculars BV 10 x 25 BR compacts is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic deals !![]()
Purchase your new Minox Binoculars BV 10 x 25 BR compacts from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Minox Binoculars BV 10 x 25 BR compacts are a small form-factor and lightweight binoculars perfect for every application. Minox Binocular 62172 are pocket size binoculars, so they can be readily available at any time. Minox 10x25 BRW Binoculars feature 10x magnification, phase corrected prisms, and long eye relief for eyeglass wearers. Minox BV 10x25 BRW Compact Binoculars are constructed with extremely sturdy aluminum and are nitrogen filled to protect against corrosion and fogging.
Specifications for Minox Binoculars BV 10x25:
| Magnification: | 10x |
| Front lens diameter: | 0.98 inch, 25 mm |
| Exit pupil: | 0.098 inch, 2.5 mm |
| Field of view: | 315 ft at 1000 yds, 7.4° 96 m at 1000 m, 7.4° |
| Eye relief: | 0.61 inch, 15.5 mm |
| Close distance: | 7.87 ft, 2.4 m |
| Twilight factor: | 15.8 |
| Operating temperatures: | -10° up to +40° C 14° up to 104° F |
| Waterproof: | yes, down to 3 m / 9.80 ft |
| Dimensions (H x W x D): | 4.29 x 3.85 x 1.53 inch, 109 x 98 x 39 mm |
| Weight, approx: | 10.4 oz, 295 g |
Features of Minox Binocular 62172:
- Very small form factor pocket size binocular
- Extremely lightweight
- High contrast and multi-coated lenses for pristine imaging and glare resistance
- Long eye relief for eyeglasses
- Durable aluminum body
- Nitrogen gas filling, Phase-corrected prisms
Package Contents:
- Minox Binoculars BV 10x25 BRW compacts 62172
- Strap
- Nylon Case



























































