Tap Tap to Zoom
- Color:
- Green
- Condition:
- New
- Package Type:
- Box
- Included Accessories:
- Standard
Code: VX-BI-D241-EE
MPN: D241
UPC: 875874001695
Product Info for Vortex Diamondback 10x42mm Roof Prism Binocular
The Vortex Diamondback 10x42mm Roof Prism Binocular is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great prices and discounts 28% Off!![]()
Purchase your new Vortex Diamondback 10x42mm Roof Prism Binocular from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Never miss the nuances of nature again when you bring these Vortex Diamondback 10x42mm Roof Prism Binoculars on your next outdoor adventure. These Binoculars by Vortex boast fully multi-coated optics and phase-corrected prisms to bring you amazingly bright and crisp images, even in low light conditions. Catch moments others will miss, and experience a whole new side of nature that isn't revealed in broad daylight. To ensure the utmost quality, these Vortex Diamondback 10x42 Roof Prism Binoculars are O-ring sealed and purged in Argon gas to create a waterproof and fogproof optic that can handle harsh elements and give you crystal clear views for hours on end. The rubber armor gives you an air-tight grip on these binoculars while the adjustable eyepiece allows you to comfortably use them while wearing other eyewear. You can even mount them onto a tripod for those lazy summer days. Get an unfathomable field of view from dawn to dusk with these Vortex Diamondback 10x42 Waterproof Binoculars at your side.
Specifications for Vortex Diamondback 10x42mm Roof Prism Binocular:
| Manufacturer: | Vortex |
| Color: | Green |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Roof |
| Eye Relief: | 16 mm |
| Exit Pupil: | 4.2 mm |
| Field of View, Linear: | 345 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 6.6 degrees |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Interpupillary Distance: | 57 - 73 mm |
| Close Focus: | 5 ft |
| Weight: | 24.5 oz |
| Finish: | Rubber Armor |
| Condition: | New |
| Package Type: | Box |
| Included Accessories: | Standard |
| Magnification Type: | Fixed |
| Width: | 5.6 in |
| Height: | 5.9 in |
Features of Vortex Diamondback 10x42mm Roof Prism Binocular:
- Fully Multi-Coated Lenses - Increase light transmission with multiple anti-reflective coatings on all air-to-glass surfaces;
- Phase Correction - Used on roof prism models only, coating enhances resolution and contrast;
- Silver-Coated Prisms - Increase efficiency of light transmission through the prism block;
- Roof Prisms - Valued for greater durability and a more compact size;
- Rubber Armor - Provides a secure, non-slip grip, and durable external protection;
- Multi-Position Eyecups - Twist up and down to precise, intermediate settings to maximize custom fit for comfortable viewing with or without eyeglasses;
- Center Focus Wheel - Adjusts the focus of both binocular barrels at the same time;
- Right Eye Diopter - Adjusts for differences in a user's eyes Located on the right eyepiece;
- Tripod Adaptable - Compatible with a tripod adapter, allowing use on a tripod or car window mount Adapter sold separately;
- Waterproof - Optics are sealed with O-rings to prevent moisture, dust, and debris from getting inside the binocular;
- Fogproof - Barrels are filled with argon gas to inhibit internal fogging;
- VIP Unconditional Lifetime Warranty
Package Contents:
- Vortex Diamondback 10x42mm Roof Prism Binocular
- Rainguard
- Tethered objective lens covers
- Comfort neck strap
- Deluxe custom-molded carry case