Tap Tap to Zoom
Product Info for Vortex Razor UHD 12x50mm Roof Prism Binoculars
The Vortex Razor UHD 12x50mm Roof Prism Binoculars is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices and discounts !![]()
Purchase your new Vortex Razor UHD 12x50mm Roof Prism Binoculars from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
This Vortex Razor UHD 12x50mm Binocular delivers the crisp views and ergonomic features that hunting enthusiasts crave while chasing down trophy bucks. These Binoculars from the experts at Vortex utilize an ultra high definition optical system, an APO system and XR Plus multi-coatings to cut chromatic aberration, maximize light transmission and provide the clearest images possible with every use. Thanks to an O-ring seal and Argon gas purging, the Vortex Razor Ultra High Definition 12x50 Binocular offers waterproof and fogproof capabilities paired with a rugged, lightweight magnesium chassis covered in rubber armor for a non-slip grip. Plus, ArmorTek coatings protect your lenses from scratches, oil and dirt, making these binos one of the most durable pieces of glass on the market. Each pair of these binoculars are designed to conform to your preferences, featuring adjustable eye cups, a center focus wheel, diopter and tripod adaptability so that your glassing experiences are customized to your liking. Spot potential prey in the field with unmatched accuracy and clarity when using the Vortex Razor UHD 12x50 Roof Prism Binocular.
Specifications for Vortex Razor UHD 12x50mm Roof Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Vortex |
| Color: | Green |
| Magnification: | 12 x |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Prism System: | Abbe-Koenig |
| Prism Material: | BAK4 |
| Image Stabilizer: | No |
| Eye Relief: | 17 mm |
| Exit Pupil: | 4.1 mm |
| Field of View, Linear: | 236 ft at 1000 yds |
| Optical Coating: | FMC/XR Plus |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Twilight Factor: | 24.5 |
| Interpupillary Distance: | 56 - 76 mm |
| Close Focus: | 6.6 ft |
| Diopter Adjustment Range: | -2 - 2 dpt |
| Weather Resistance: | Fog Resistant |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 4.5 in |
| Weight: | 36.1 oz |
| Finish: | ArmorTek |
| Magnification Type: | Fixed |
Features of Vortex Razor UHD 12x50mm Roof Prism Binoculars
- UHD Optical System. Ultra high definition optical quality and prescription for unparalleled image resolution that cuts chromatic aberration; providing exceptional color fidelity, edge-to-edge sharpness, and light transmission.
- XR Plus Lens Coatings. Ultimate anti-reflective coatings on all air-to-glass surfaces provide maximum light transmission for peak clarity and the pinnacle of low-light performance.
- Magnesium Chassis. Decreases weight and increases strength.
- Abbe-Koenig Prism. Larger prism with longer optical path resulting in sharper image resolution.
- True Open Hinge. Offers superior ergonomics while decreasing total weight and bulk.
- Adjustable Eyecups. Twist up and down for comfortable viewing with or without eyeglasses.
- Center Focus Wheel. Adjusts the focus of both binocular barrels at the same time.
- Locking Diopter. Adjusts for differences in a user's eyes. Located on right eyepiece.
- Plasma Tech. Cutting edge coating application process provides unparalleled coating durability and performance.
- APO Chromatic. Index-matched lenses correct color across the entire visual spectrum.
- ArmorTek. Ultra-hard, scratch-resistant coating protects exterior lenses from scratches, oil and dirt.
- Rubber Armor. Provides a secure, non-slip grip, and durable external protection.
- Argon-Gas Purged. Gas purged and O-ring sealed for fogproof and waterproof performance in all conditions.
- Waterproof. O-ring seals prevent moisture, dust and debris from penetrating the binocular for reliable performance in all environments.
- Fogproof. Argon gas purging prevents internal fogging over a wide range of temperatures.
- Shockproof. Designed to withstand the highest levels of impact.
- Tripod Adaptable. Compatible with a tripod adapter, allowing use on a tripod or car window mount.
Package Contents:
- Vortex Razor UHD 12x50mm Roof Prism Binoculars
- GlassPak Pro Binocular Harness
- Comfort Neck Strap
- Rangefinder Pouch
- Objective Lens Covers
- Ocular Lens Covers
- Lens Cloth
