Tap Tap to Zoom
- Color:
- Green
- Package Type:
- Box
Code: VX-BI-RZB-2104A-RZB-2104
MPN: RZB-2104
UPC: 875874005068
Product Info for Vortex Razor HD 12x50mm Roof Prism Binoculars
The Vortex Razor HD 12x50mm Roof Prism Binoculars is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic deals !![]()
Purchase your new Vortex Razor HD 12x50mm Roof Prism Binoculars from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Vortex Razor HD 12x50 Roof Prism Binocular is small, light, bright, strong, and packed with the best quality, hand-selected prisms and premium HD extra-low dispersion glass available today. this Binoculars from Vortex feature multi-position eyecups that allow you to twist up and down to precise, intermediate settings to maximize custom fit for comfortable viewing with or without eye glasses on. Moreover, the Vortex Razor HD Binocular is built for your rugged outdoor adventure thanks to the magnesium chassis that decreases the weight and increases the strength. Nothing else comes close to the Vortex Razor-HD 12 x 50 Binocular with a well-earned reputation for pushing the limits of optical performance.
Specifications for Vortex Razor HD 12x50mm Roof Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Vortex |
| Color: | Green |
| Magnification: | 12 x |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Image Stabilizer: | No |
| Eye Relief: | 15.5 mm |
| Exit Pupil: | 4.2 mm |
| Field of View, Linear: | 285 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 5.4 degrees |
| Optical Coating: | XR Plus Fully Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Twilight Factor: | 24.5 |
| Interpupillary Distance: | 57 - 74 mm |
| Close Focus: | 10 ft |
| Diopter Adjustment Range: | -3 - 3 dpt |
| Weather Resistance: | Yes, Shock Resistant, Fog Resistant |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 3.5 in |
| Weight: | 28.7 oz |
| Finish: | Matte |
| Fabric/Material: | Magnesium, Rubber |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
| Width: | 5.1 in |
| Height: | 6.8 in |
| Objective Lens Type: | Fully Multi-Coated |
| Eyecups Types: | Twist-Up |
| Case: | Yes |
| Minimum Focus Distance: | 10 ft |
| Eyepiece Lens Material: | Glass |
| Objective Lens Material: | Glass |
| Nitrogen Filled: | No |
| Tripod Adaptable: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Strap: | Yes |
| Armoring: | Rubber Armored |
Features of Vortex Razor HD 12x50mm Roof Prism Binoculars
- APO System. Index-matched lenses correct color across the entire visual spectrum.
- ArmorTek. Ultra-hard, scratch-resistant coating protects exterior lenses from scratches, oil and dirt.
- Multi-Coated. XR Plus Fully Multi-Coated
- HD Lens Elements.
- Phase Correction. Coating on roof prism models enhances resolution and contrast.
- Plasma Tech. Cutting edge coating application process provides unparalleled coating durability and performance
- Rubber Armor. Provides a secure, non-slip grip, and durable external protection.
Package Contents:
- Vortex Razor HD 12x50mm Roof Prism Binoculars
- Rainguard eyepiece cover
- Tethered objective lens covers
- Comfort neck strap
- GlassPak binocular case
- GlassPak binocular harness
