Tap Tap to Zoom
Free Express Shipping!
Show with deals only:
Product Info for Vortex Diamondback HD 10x42mm Roof Prism Binoculars
The Vortex Diamondback HD 10x42mm Roof Prism Binoculars is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices Up to 39% Off!![]()
Purchase your new Vortex Diamondback HD 10x42mm Roof Prism Binoculars from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Spot targets from a distance with clarity and ease while using these Vortex Diamondback HD 10x42 Binoculars. Vortex built these Binoculars with an HD optical system complete with anti-reflective coatings, a dielectric coating, and an ArmorTek coating. Combined, these coatings maximize light transmission, provide color-accurate views and protect the lenses from scratches, oil, and dirt. These Vortex Diamondback HD 10x42mm Roof Prism Binoculars feature a tough construction for use in any environment. The waterproof, fog proof, and shockproof design is unmatched in the industry, and the exterior rubber armor protects the glass while providing a non-slip gripping surface which is especially useful in rainy conditions. You can even mount these binos to a tripod for hands-free viewing of the outdoors. Snag a pair of Vortex Diamondback HD 10x42 Waterproof Binoculars for a clear and vivid viewing session for your hunting and nature observation adventures.
Specifications for Vortex Diamondback HD 10x42mm Roof Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Vortex |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Image Stabilizer: | No |
| Eye Relief: | 15 mm |
| Exit Pupil: | 4.2 mm |
| Field of View, Linear: | 330 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 6.3 degrees |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Twilight Factor: | 20.5 |
| Interpupillary Distance: | 55 - 73 mm |
| Close Focus: | 5 ft |
| Diopter Adjustment Range: | -4 - 4 dpt |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 5.7 in |
| Weight: | 21.3 oz |
| Finish: | ArmorTek |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
| Fogproof: | Yes |
| Objective Lens Material: | Glass |
| Shockproof: | Yes |
| Height: | 5.7 in |
Features of Vortex Diamondback HD 10x42mm Roof Prism Binoculars
- HD Optical System
- Dielectric Prism Coatings
- Phase Correction
- Mossy Oak Bottomland
- Adjustable Eyecups
- Argon Gas Purged
- Tripod Adaptable
- Fully Multi-Coated Lenses
- True Open Hinge
- Center Focus Wheel
- Rubber Armor
- ArmorTek
Package Contents:
- Vortex Diamondback HD 10x42mm Roof Prism Binoculars
- GlassPak Binocular Case
- Comfort Neck Strap
- Tethered Objective Lens Covers
- Rainguard Eyepiece Cover
- Lens Cloth
