Tap Tap to Zoom
Free Express Shipping!
- Color:
- Green
- Condition:
- New
- Package Type:
- Box
Code: VX-BI-VVRPB2-V203
MPN: V203
UPC: 875874009097
Product Info for Vortex Viper HD 12x50mm Roof Prism Binoculars
The Vortex Viper HD 12x50mm Roof Prism Binoculars is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices !![]()
Purchase your new Vortex Viper HD 12x50mm Roof Prism Binoculars from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Clear views, weatherproof construction, and useful features make the Vortex Viper HD 12x50 Roof Prism Binocular a promising choice for hunters, bird watchers, and nature lovers alike. Vortex designed these Binoculars with HD lens elements for a high-definition viewing experience, and the XR fully multi-coated lenses maximize light transmission so that you can use them in darker environments. The lenses also contain a dielectric coating that produces color-accurate images throughout. Each Vortex Viper HD 12x50mm Phase Corrected Binocular is outfitted with a non-slip rubber armor grip that protects the internal components while providing a comfortable grasp even in wet conditions. Get this Vortex Viper HD 12x50 Waterproof Binocular to observe your surroundings in complete clarity.
Specifications for Vortex Viper HD 12x50mm Roof Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Vortex |
| Color: | Green |
| Magnification: | 12 x |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Image Stabilizer: | No |
| Eye Relief: | 16 mm |
| Exit Pupil: | 4.2 mm |
| Field of View, Linear: | 288 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 5.5 degrees |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Twilight Factor: | 24.5 |
| Interpupillary Distance: | 59 - 75 mm |
| Close Focus: | 8 ft |
| Diopter Adjustment Range: | -4 - 4 dpt |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 9.5 in |
| Weight: | 28.8 oz |
| Finish: | Matte |
| Condition: | New |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
| Width: | 5.2 in |
| Objective Lens Type: | Fully Multi-Coated |
| Height: | 6.5 in |
| Eyepiece Lens Material: | Glass |
| Objective Lens Material: | Glass |
| Minimum Focus Distance: | 9.5 ft |
| Armoring: | Rubber Armored |
Features of Vortex Viper HD 12x50mm Roof Prism Binoculars
- HD Optical System. Optimized with select glass elements to deliver exceptional resolution, cut chromatic aberration, and provide outstanding color fidelity, edge-to-edge sharpness, and light transmission.
- XR Lens Coatings. Premium anti-reflective coatings on all air-to-glass surfaces provide superior light transmission for exceptional clarity and low-light performance.
- Dielectric Prism Coatings. Multi-layer prism coatings provide bright, clear, color-accurate images.
- Phase Correction. Coating on roof prism enhances resolution and contrast.
- ArmorTek. Ultra-hard, scratch-resistant coating protects exterior lenses from scratches, oil and dirt.
- Rubber Armor. Provides a secure, non-slip grip, and durable external protection.
- Argon Gas Purged. Gas purged and O-ring sealed for superior fogproof and waterproof performance in the most extreme conditions.
- Waterproof. O-ring seals prevent moisture, dust and debris from penetrating the binocular for reliable performance in all environments.
- Fogproof. Designed to withstand a wide range of temperatures.
- Shockproof. Rugged construction withstands recoil and impact.
- Tripod Adaptable. Allowing use on a tripod or car window mount. Tripod adapter may be required.
Package Contents:
- Vortex Viper HD 12x50mm Roof Prism Binoculars
- Rainguard Eyepiece Cover
- Tethered objective lens covers
- Comfort neck strap
- GlassPak Binocular Harness
