Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Kowa BD32-10XD Prominar 10x32mm Binocular has been discontinued by Kowa and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Binoculars yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Kowa BD32-10XD Prominar 10x32mm Binocular
The Kowa BD32-10XD Prominar 10x32mm Binocular is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic discounts !![]()
Purchase your new Kowa BD32-10XD Prominar 10x32mm Binocular from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
When your outdoor observation calls for an exceptional image in all lighting and weather conditions, look no further than the Kowa BD32-10XD Prominar 10x32mm Binocular. Featuring XD lenses with a C3 coating, these Binoculars created with your needs in mind by Kowa deliver an enhanced prism reflection rate for a brighter and clearer field of view. With a lightweight and compact body that is well-balanced in your hand, the Kowa BD32-10XD Prominar 10x32mm Waterproof Binocular is ideal for all day use wherever your adventure takes you. Eliminating chromatic aberration while maintaining high resolution and contrast, the Kowa BD32-10XD Prominar 10x32mm Outdoor Binocular is the perfect choice for optical performance on the go.
Specifications for Kowa BD32-10XD Prominar 10x32mm WP Binocular:
| Dimensions: | 118x118x47mm |
| Exit Pupil Diameter: | 3.2mm |
| Field of view at 1000m/yds: | 105m/yds |
| Magnification: | 10x |
| Minimum Focusing Distance: | 1.5m |
| Objective Lens Effective Diameter: | 32mm |
| Real Field of View: | 6° |
| Relative Brightness: | 10.2 |
| Twilight Factor: | 17.9 |
| Weight: | 530g (18.7oz) |
Features of Kowa BD32-10XD Prominar 10x32mm Rubberized Binocular:
- 10 Year Warranty
- Use of phase-coated prism surface
- Close minimum focusing distance
- Use of twist-up eyecup for easy viewing
- Rubber coating that is comfortable for holding
- Waterproof structure filled with dry nitrogen gas
Package Contents:
- Kowa BD32-10XD Prominar 10x32mm Nitrogen Filled Binocular



























































