Tap Tap to Zoom
- Color:
- Green
- Condition:
- New
Code: VX-BI-VOR201-DB-218
MPN: DB-218
UPC: 875874007420
Product Info for Vortex Diamondback HD 15x56mm Roof Prism Binoculars
The Vortex Diamondback HD 15x56mm Roof Prism Binoculars is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic discounts !![]()
Purchase your new Vortex Diamondback HD 15x56mm Roof Prism Binoculars from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Grab a pair of Vortex Diamondback HD 15x56mm Binoculars to get gorgeous glass and helpful features at an amazing price point. Vortex designed these Binoculars with a fully-multicoated HD optical system that provides bright, vivid views with remarkable color fidelity and resolution. These Vortex Diamondback HD 15x56mm Waterproof Binoculars are also fogproof and shockproof for use in challenging environments and unfavorable weather conditions, and the lenses are treated with an ArmorTek coating that protects them from scratches, dirt and oil. For enhanced comfort, these binoculars are tripod-adaptable and include an adapter so that you can use them with your tripod for hands-free viewing sessions. Survey your surroundings in complete clarity with these Vortex Diamondback HD 15x56 Roof Prism Binoculars.
Specifications for Vortex Diamondback HD 15x56mm Roof Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Vortex |
| Color: | Green |
| Magnification: | 15 x |
| Objective Lens Diameter: | 56 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Image Stabilizer: | No |
| Eye Relief: | 15.6 mm |
| Exit Pupil: | 3.7 mm |
| Field of View, Linear: | 230 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 4.36 degrees |
| Optical Coating: | Fully Multicoated, Dielectric Prism Coatings |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Twilight Factor: | 29 |
| Interpupillary Distance: | 59 - 76 mm |
| Close Focus: | 14 ft |
| Diopter Adjustment Range: | -3 - 3 dpt |
| Weather Resistance: | Fog Resistant |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 7.1 in |
| Weight: | 34.8 oz |
| Finish: | Rubber |
| Fabric/Material: | Armortek, Magnesium, Rubber |
| Condition: | New |
| Magnification Type: | Fixed |
Features of Vortex Diamondback HD 15x56mm Roof Prism Binoculars
- HD Optical System. Optimized with select glass elements to deliver exceptional resolution, cut chromatic aberration, and provide outstanding color fidelity, edge-to-edge sharpness, and light transmission.
- Fully Multi-Coated Lenses. Anti-reflective coatings on all air-to-glass surfaces provide increased light transmission for greater clarity and low-light performance.
- Dielectric Prism Coatings. Multi-layer prism coatings provide bright, clear, color-accurate images.
- Phase Correction. Coating on roof prism enhances resolution and contrast.
- ArmorTek. Ultra-hard, scratch-resistant coating protects exterior lenses from scratches, oil and dirt.
- Rubber Armor. Provides a secure, non-slip grip, and durable external protection.
- Argon Gas Purged. Gas purged and O-ring sealed for superior fogproof and waterproof performance in the most extreme conditions.
- Waterproof. O-ring seals prevent moisture, dust and debris from penetrating the binocular for reliable performance in all environments.
- Fogproof. Designed to withstand a wide range of temperatures.
- Shockproof. Rugged construction withstands recoil and impact.
- Tripod Adaptable. Allowing use on a tripod or car window mount. Tripod adapter may be required.
Package Contents:
- Vortex Diamondback HD 15x56mm Roof Prism Binoculars
- GlassPak binocular case
- GlassPak case harness
- Comfort neck strap
- Tethered objective lens covers
- Rainguard eyepiece cover
- Lens cloth
- Tripod adaptor
