Tap Tap to Zoom
Unfortunately Kahles K15i 1-5x24mm Rifle Scope w/ G4 B Reticle is not listed by OpticsForYou.You can also explore other items in the Riflescopes yourself to try and find the perfect replacement for you!
The Kahles K15i 1-5x24mm Rifle Scope w/ G4 B Reticle is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great deals !![]()
Purchase your new Kahles K15i 1-5x24mm Rifle Scope w/ G4 B Reticle from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Low light shooting conditions have nothing on the Kahles K15i 1-5x24mm Rifle Scope w/ G4 B Reticle and its AMV coatings. This rifle scope from Kahles features an optical design with up to four objective lenses that create unprecedented distortion-free images with extremely wide, edge-defined field-of-view. The Kahles K15i 1-5x24mm Tactical Rifle Scope also features extremely durable housing, machined by state-of-the art production methods from a single piece of high-grade material. With wide angle ocular safe eye relief, the Kahles K15i 1-5x24mm Rifle Scope will give you the viewing comfort and quick acquisition that's unparalleled.
| Magnification: | 1-5 |
| Obj. lens diameter: | 24 mm |
| Field of view (ft/100yd): | 127-24 |
| Exit Pupil: | 0.38-0.19 |
| Eye relief: | 3.74 |
| Diopter compensation: | +2/-3.5 |
| Impact pt. corr.per click (in/100yd): | 10 |
| Elevation (ft/100yd): | 6.6 |
| Tube diameter: | 30 mm |
| Length: | 10.94 in |
| Reticle: | G4 B |
| Illuminated: | Yes |
| Focal Plane: | Second |