Tap Tap to Zoom
- Gun Type:
- Rifle
- Length:
- 55 in, 140 cm
- Width:
- 12 in, 35 cm
- Height:
- 2.8 in
- Additional Features:
- Molleweb for attaching extra pockets or other equipment
- Included Accessories:
- Bullet holder and waterproof pocket
- Condition:
- New
Code: ULF-GC-DHDFHJ5H-UH040
MPN: UH040
UPC: 745114707062
Buy Together and Save
Product Info for Ulfhednar Gun Case/MAT w/Backpack Straps
The Ulfhednar Gun Case/MAT w/Backpack Straps is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic deals !![]()
Purchase your new Ulfhednar Gun Case/MAT w/Backpack Straps from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Specifications for Ulfhednar Gun Case/MAT w/Backpack Straps:
| Manufacturer: | Ulfhednar |
| Fabric/Material: | Cordura |
| Gun Type: | Rifle |
| Length: | 140 cm, 55 in |
| Width: | 35 cm, 12 in |
| Height: | 2.8 in |
| Weight: | 4.5 kg, 10 lb |
| Additional Features: | Molleweb for attaching extra pockets or other equipment |
| Included Accessories: | Bullet holder and waterproof pocket |
| Condition: | New |
| Gender: | Unisex |
Features of Ulfhednar Gun Case/MAT w/Backpack Straps:
-
Materials: Cordura(R), YKK(R)-zippers, UH-WEB, Top-Grip(R)
-
Dimensions: 140 x 30 x 7
-
Maximum recomended load: 15 kg
Package Contents:
- Ulfhednar Gun Case/MAT w/Backpack Straps
- Bullet holder and waterproof pocket for tables