Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- V-Plex
- Tube Diameter:
- 1 in
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- None
- Finish:
- Hard Anodized
- Color:
- Black
- Weight:
- 14.2 oz
- Adjustment Click Value:
- 1/4 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 50 yds
- Illumination Type:
- Non-Illuminated
- Condition:
- New
- W/E Travel at 100 Yds:
- 100/100 MOA
Code: VX-RS-DBK-RIM-DBK-RIM
MPN: DBK-RIM
UPC: 875874001800
Product Info for Vortex Diamondback Rimfire 2-7x35mm 1in Tube Second Focal Plane Rifle Scope
The Vortex Diamondback Rimfire 2-7x35mm 1in Tube Second Focal Plane Rifle Scope is here at Opticsforyou.com and as usual we offer competitive prices !![]()
Purchase your new Vortex Diamondback Rimfire 2-7x35mm 1in Tube Second Focal Plane Rifle Scope from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Vortex Diamondback 2-7x35 Shockproof Rimfire Rifle Scope is highly resistant to magnum force recoil with its solid, one-piece aircraft-grade aluminum alloy construction. These Riflescopes are equipped with the all-purpose V-Plex reticle for a wide variety of hunting applications. When crystal clear, tack sharp images appear in the crosshairs, you have to appreciate the Argon gas purging that delivers fog proof performance in these Vortex Diamondback Rifle Scopes. Pick up the Vortex Diamondback 2-7x35mm Rifle Scope for accurate, close range shooting on 22 rimfire, shotguns, and muzzleloaders at an unbeatable price.
Specifications for Vortex Diamondback Rimfire 2-7x35mm 1in Tube Second Focal Plane Rifle Scope:
| Manufacturer: | Vortex |
| Objective Lens Diameter: | 35 mm |
| Magnification: | 2 - 7 x |
| Reticle: | V-Plex |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 5 - 17.5 mm |
| Illumination Color: | None |
| Finish: | Hard Anodized |
| Field of View, Linear: | 19.3 - 64.3 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.1 - 3.5 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 14.2 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/4 MOA |
| Length: | 11.6 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 50 yds |
| Illumination Type: | Non-Illuminated |
| Caliber: | .22 Long Rifle |
| Width: | 3.25 in |
| Fabric/Material: | Aircraft Grade Aluminum |
| Adjustment Range: | 100 MOA |
| Height: | 1.72 in |
| Focus Range: | 50 yds to infinity |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Weather Resistance: | Waterproof, Shock Resistant, Fog Resistant |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| W/E Travel at 100 Yds: | 100/100 MOA |
| Gun Type: | Rifle |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of Vortex Diamondback Rimfire 2-7x35mm 1in Tube Second Focal Plane Rifle Scope
- Fully Multi-Coated
- Rugged construction withstands recoil and impact.
Package Contents:
- Vortex Diamondback Rimfire 2-7x35mm 1in Tube Second Focal Plane Rifle Scope
- Removable lens covers
- Lens cloth
