Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- Dead-Hold BDC MOA
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Color:
- Black
- Adjustment Click Value:
- 0.25 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 100 yds
- Illumination Type:
- LED
Code: VX-RS-NBG1-VPR-21001
MPN: VPR-21001
UPC: 843829136914
Product Info for Vortex Viper HD 2-10x42 Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane
The Vortex Viper HD 2-10x42 Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great discounts !![]()
Purchase your new Vortex Viper HD 2-10x42 Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
When success rides on the perfect shot, rely on the exceptional versatility and optical performance of Viper HD. From big game to predators, theres a proven model for every hunting application. Each member of the Viper HD family delivers outstanding image clarity, resolution, and sharpness to ensure your target comes into view with sharp detail. Viper HD also boasts enhanced features for unmatched accuracy at extended ranges while also excelling in the low light of dawn and dusk when game is most active.
Specifications for Vortex Viper HD 2-10x42 Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Vortex |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Magnification: | 2 - 10 x |
| Reticle: | Dead-Hold BDC MOA |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Field of View, Linear: | 61.6 - 11.9 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.4 in |
| Color: | Black |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 16.75 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 100 yds |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Width: | 3.75 in |
| Fabric/Material: | Aircraft Grade Aluminum |
| Adjustment Range: | 25 MOA |
| Height: | 4.5 in |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Gun Type: | Rifle |
Features of Vortex Viper HD 2-10x42 Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane
- Optimized with select glass elements to deliver exceptional resolution, cut chromatic aberration and provide outstanding color fidelity, edge-to-edge sharpness and light transmission.
- Provides precise aiming under low-light conditions.
- For increased travel.
- Integrated locking mechanism prevents accidental adjustments. Elevation turret provides fast, accurate, easily read elevation adjustments.
- Scale of reticle remains in proportion to the zoomed image. Constant subtensions allow accurate holdover and ranging at all magnifications.
- For a rock-solid return to zero after turret adjustments.
- Anti-reflective coatings on all air-to-glass surfaces provide increased light transmission for greater clarity and low-light performance.
- Ultra-hard, scratch-resistant coating protects exterior lenses from scratches, oil and dirt.
- Gas purged and O-ring sealed for fogproof and waterproof performance in all conditions.
- Allows quick and easy reticle focusing.
- Constructed from a solid block of aircraft-grade aluminum for strength and rigidity.
- Low Glare Matte Black Anodize Corrosion and wear resistant anodization provides low-glare matte surface and helps camouflage the shooter's position.
- Maximizes alignment for improved accuracy and optimum visual performance, as well as ensures strength and waterproofness.
- Designed to withstand harsh weather conditions.
- Nitrogen gas purging prevents internal fogging over a wide range of temperatures.
- Designed to withstand the highest levels of recoil and impact.
Package Contents:
- Vortex Viper HD 2-10x42 Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane
- Neoprene Cover
- Sunshade
- Lens Cloth
- CR2032 Battery