Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Gun Type:
- Rifle
- Size:
- Medium
- Length:
- 42 in
- Width:
- 1.5 in
- Height:
- 13 in
- Included Accessories:
- Nylon Shoulder Strap
Code: 1SS-GC-110025-110025
MPN: 110025
UPC: 661120000242
Product Info for M&P Pro Tac Gun Case
The M&P Pro Tac Gun Case is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic deals 35% Off!![]()
Purchase your new M&P Pro Tac Gun Case from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
INSIDE:2 rows of wide M.O.L.L.E. strapping with 4 hook & loop interchangeable straps to secure varying sizes of firearms inside case Front back and bottom stiff padded walls for semi rigid protection OUTSIDE:Full length 2? wide adjustable shoulder strap with movable and removable padded shoulder strap. Shoulder strap is attached by 2 heavy duty metal spring clips and metal triangle rings. Full length double zipper opening of main compartment 31? long x 13? wide x 1.5? deep full flap zippered external 48? Case External dims: approx. 48? l x 13? h x 3? d
Specifications for M&P Pro Tac Gun Case:
| Manufacturer: | M&P |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Ballistic Fabric, Ballistic Nylon |
| Gun Type: | Rifle |
| Size: | Medium |
| Length: | 42 in |
| Width: | 1.5 in |
| Height: | 13 in |
| Included Accessories: | Nylon Shoulder Strap |
| Pockets: | 6 |
| Depth/Thickness: | 3 in |
Features of Smith & Wesson Pro Tactical Gun Case
- Outside: Full length 2 wide adjustable shoulder strap with padded shoulder strap, Full length double zipper opening, 31 L x 13 H x 1.5 D full flap zippered external pouch, Made of durable ballistic fabric
Package Contents:
- M&P Pro Tac Gun Case