Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- Dead-Hold BDC MOA
- Tube Diameter:
- 1 in
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Color:
- Black
Code: VX-RS-THD3940-TRI-3901
MPN: TRI-3901
UPC: 843829146753
Product Info for Vortex Triumph HD 3-9x40mm 1 inch Tube Rifle Scope, Second Focal Plane
The Vortex Triumph HD 3-9x40mm 1 inch Tube Rifle Scope, Second Focal Plane is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic deals !![]()
Purchase your new Vortex Triumph HD 3-9x40mm 1 inch Tube Rifle Scope, Second Focal Plane from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Every great story at deer camp starts with one shot and the Triumph HD 3-9x40 riflescope delivers everything you need to make it yours. With impressive glass, solid construction, and included Hunter Rings, its built to get you field-ready fast, so you can zero in and head out to hunt. Made for hunters who know that a great shot can define the season and the stories that come with it.
Specifications for Vortex Triumph HD 3-9x40mm 1 inch Tube Rifle Scope, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Vortex |
| Objective Lens Diameter: | 40 mm |
| Magnification: | 3 - 9 x |
| Reticle: | Dead-Hold BDC MOA |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Eye Relief: | 3.9 in |
| Color: | Black |
| Weather Resistance: | Waterproof |
Features of Vortex Triumph HD 3-9x40mm 1 inch Tube Rifle Scope, Second Focal Plane
- HD Optical System
- Fully Multi-Coated Lenses
- Fast-Focus Eyepiece
- Aircraft-Grade Aluminum
- Low-Glare
- Matte Black
- Anodized
- Waterproof
- Fogproof
- Shockproof
Package Contents:
- Vortex Triumph HD 3-9x40mm 1 inch Tube Rifle Scope, Second Focal Plane
- 1 Hunter Rings
- Custom Turret Tool
- Neoprene Cover
- Lens Cloth