Tap Tap to Zoom
- Vortex Diamondback Tactical Riflescope Manual
- Vortex Diamondback Tactical EBR-2C Reticle Guide
- Vortex Diamondback Tactical FFP 00210 MRAD Manual
- Vortex 4-16x44 Diamondback Tactical FFP Rifle Scope EBR-2C MRAD User Manual
- Vortex Diamondback Tactical FFP 00209 MOA Manual
- Vortex 4-16x44 Diamondback Tactical FFP Rifle Scope EBR-2C MOA User Manual
Product Info for Vortex OPMOD Diamondback Tactical 4-16x44mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane (FFP)
The Vortex OPMOD Diamondback Tactical 4-16x44mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane (FFP) is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great prices and discounts Up to 52% Off!![]()
Purchase your new Vortex OPMOD Diamondback Tactical 4-16x44mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane (FFP) from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The OPMOD Exclusive Vortex Diamondback Tactical 4-16x44 Rifle Scope offers one of the best values at its price point, providing superior optical quality for long-range shooters. As an OPMOD Exclusive, these Riflescopes are the exact same as your standard Vortex Diamondback Tactical scopes, but OpticsPlanet offers them in an FDE color you won’t find anywhere else! Dominate targets at a distance with a premium fully multi-coated XD optical system that delivers excellent low-light performance and edge-to-edge clarity. With fog-free views and waterproof performance, you can show off your skillset in any conditions. Gear up with the OPMOD Vortex Diamondback Tactical 4-16x44mm Scope today, available only at OpticsPlanet.
Specifications for Vortex OPMOD Diamondback Tactical 4-16x44mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane (FFP):
| Manufacturer: | OPMOD |
| Objective Lens Diameter: | 44 mm |
| Magnification: | 4 - 16 x |
| Reticle: | EBR-2C MOA |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Illumination Color: | None |
| Field of View, Linear: | 26.9 - 6.7 ft at 1000 yds |
| Eye Relief: | 3.8 in |
| Adjustment Click Value: | 1/4 MOA |
| Length: | 14.1 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Illumination Type: | Non-Illuminated |
| Fabric/Material: | Aircraft Grade Aluminum |
| Weather Resistance: | Waterproof, Shock Resistant, Fog Resistant |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Variable |
| Gun Type: | Rifle |
Features of Vortex OPMOD Diamondback Tactical 4-16x44mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane (FFP):
- XD Optical System: Premium optical system delivers impressive resolution, edge-to-edge sharpness, greatly reduces chromatic aberration, and guarantees bright, high-contrast images;
- Fully Multi-Coated Lenses: Anti-reflective coatings on all air-to-glass surfaces provide increased light transmission for greater clarity and low-light performance;
- Nitrogen Gas Purged: Gas purged and O-ring sealed for fogproof and waterproof performance in all conditions;
- Waterproof, Fogproof, Shockproof
Package Contents:
- Vortex OPMOD Diamondback Tactical 4-16x44mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane (FFP)
- Lens Covers
- Lens Cloth
- Sunshade