Tap Tap to Zoom
Alpen Apex XP 4-16x44mm SF Waterproof Rifle Scope, Matte Black is currently unavailable. We are working with our suppliers to secure additional supply as quickly as possible. If you are looking for a comparable replacement you can receive sooner, please consider the suggestions from our product experts belowor explore other items in the Riflescopes.
The Alpen Apex XP 4-16x44mm SF Waterproof Rifle Scope, Matte Black is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic deals !![]()
Purchase your new Alpen Apex XP 4-16x44mm SF Waterproof Rifle Scope, Matte Black from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Alpen Apex XP Side Focus 4-16X44 Waterproof Rifle Scope w/ WBDC-A Reticle, Matte Black 4057 is a superb 4x to 16x magnification rifle scope that is loaded up with Xtreme Performance features. This Riflescopes from Alpen features a fast focus eyepieces and a generous amount of eye relief. This water proof rifle scope is fog-proof and shockproof, and is shock-tested to 1000 Gs of magnum force. The optics of this Alpen Rifle Scope are fully multicoated for maximum light transmission and optical clarity, and the scope has zero-set low profile adjustment knobs for windage and elevation. Alpen brings you top-of-the-line shooting performance with the Alpen Apex XP 4-16x Rifle Scope.
| Item Number: | 4057 |
| Description: | 4-16x44SF |
| Magnification: | 4-16X |
| Objective Lens Diameter: | 44mm |
| Tube Diameter: | 1 Inch |
| Exit Pupil - Low/High: | 10mm/3.3mm |
| F.O.V. (ft @ 100 yds) - Low/High: | 32/11 |
| Eye Relief (Inches): | 3.4 |
| Lens Coating: | Fully Multi-coated |
| Net Weight (oz.): | 17 |
| Focus System: | Fast Focus |
| Parallax Compensation System: | Side Focus Adjust |
| W/E Adjust Click Value: | 1/8" (.125 MOA) |
| Reticl: | WBDC-A |
| Finish: | Matte Black |
| Mounting Length (inches): | 6.25 |
| Total Length (inches): | 14 |