Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- EBR-8
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- First Focal Plane (FFP)
- Illumination Color:
- Red
- Color:
- Black
- Weight:
- 1.49 lb
- Adjustment Click Value:
- 0.25 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 125 yds
- Illumination Type:
- LED
- Condition:
- New
- W/E Travel at 100 Yds:
- 145/145 MOA
Code: VX-RS-VSE1824-SE-1801
MPN: SE-1801
UPC: 843829120678
Product Info for Vortex Strike Eagle 1-8x24mm 30mm Tube FFP Rifle Scope
The Vortex Strike Eagle 1-8x24mm 30mm Tube FFP Rifle Scope is here at Opticsforyou.com and as usual we offer competitive prices !![]()
Purchase your new Vortex Strike Eagle 1-8x24mm 30mm Tube FFP Rifle Scope from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Strike Eagle 1-8x24 FFP gives you the accurate holdovers at any magnification you've been looking for in an LPVO, allowing you to dominate close quarters and stretch your effective range.
Specifications for Vortex Strike Eagle 1-8x24mm 30mm Tube FFP Rifle Scope:
| Manufacturer: | Vortex |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 1 - 8 x |
| Reticle: | EBR-8 |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Illumination Color: | Red |
| Field of View, Linear: | 14.1 - 113.6 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.9 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 1.49 lb |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 14.25 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 125 yds |
| Illumination Type: | LED |
| Width: | 3.5 in |
| Height: | 3.75 in |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| W/E Travel at 100 Yds: | 145/145 MOA |
Features of Vortex Strike Eagle 1-8x24mm 30mm Tube FFP Rifle Scope
- Ultra-hard, scratch-resistant coating protects exterior lenses from scratches, oil and dirt.
- Fully Multi-Coated
- Rugged construction withstands recoil and impact.
- The included throw lever can be installed for quick and easy magnification adjustments.
Package Contents:
- Vortex Strike Eagle 1-8x24mm 30mm Tube FFP Rifle Scope
- Throw Lever
- Flip Caps
- Lens Cloth
- Sunshade
- CR2032 Battery
- 2mm Hex Wrench
