Tap Tap to Zoom
- Vortex Venom Rifle Scope Manual
- Vortex Venom 5-25x56 FFP Rifle Scope EBR-7C MOA Reticle Manual
- Vortex Venom 5-25x56 FFP Rifle Scope EBR-7C Reticles
- Vortex Venom 5-25x56 FFP Rifle Scope Sell Sheet
- Vortex Venom 5-25x56 FFP Rifle Scope FAQ
- Vortex Venom 5-25x56 FFP Rifle Scope EBR-7C MRAD Reticle Manual
Product Info for Vortex Venom 5-25x56mm 34mm Tube First Focal Plane Rifle Scope
The Vortex Venom 5-25x56mm 34mm Tube First Focal Plane Rifle Scope is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great deals !![]()
Purchase your new Vortex Venom 5-25x56mm 34mm Tube First Focal Plane Rifle Scope from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Take the first step into long-range shooting with an optic that helps you go the distance with a ton of shooter-friendly features. Featuring a 5-25x mag range built into a 34mm tube for a massive amount of turret travel (85 MOA / 25 MRAD max elevation/windage). The Vortex Venom also includes the RevStop Zero System for a fast, easy, reliable reutrn to zero. The First Focal Plane EBR-7C reticle on these Riflescopes gives you accurate holds at any magnification, and an included throw lever allows for fast transitions between magnifications. It's the quickest way to get your rifle out to 1,000 yards and beyond at a price that lets you go deep for less.
Specifications for Vortex Venom 5-25x56mm 34mm Tube First Focal Plane Rifle Scope:
| Manufacturer: | Vortex |
| Objective Lens Diameter: | 56 mm |
| Magnification: | 5 - 25 x |
| Tube Diameter: | 34 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 2.24 - 11.2 mm |
| Illumination Color: | None |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 4.71 - 21.21 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 0.9 - 4.05 degrees |
| Eye Relief: | 3.6 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 35 oz |
| Length: | 15.3 in |
| Parallax: | 15 yds to infinity |
| Illumination Type: | Non-Illuminated |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | Aircraft Grade Aluminum |
| Height: | 3.75 in |
| Lens Material: | XD Glass |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of Vortex Venom 5-25x56mm 34mm Tube First Focal Plane Rifle Scope
- Scale of reticle remains in proportion to the zoomed image. Constant subtensions allow accurate holdover and ranging at all magnifications.
- 34mm tube. Provides a large amount of travel.
- RevStop Zero System. Patented streamlined design offers a toolless zero stop for rock-solid return to zero after turret adjustments.
- Throw Lever. The included throw lever can be installed for quick and easy magnification adjustments.
- XD Optical System. Extra-low dispersion (XD) glass increases resolution and color fidelity, resulting in crisp, sharp images.
- Glass-Etched Reticle. Allows for intricate reticle design. Protected between two layers of glass for optimum durability and reliability.
- Fully Multi-Coated Lenses. Anti-reflective coatings on all air-to-glass surfaces provide increased light transmission for greater clarity and low-light performance.
- ArmorTek. Ultra-hard, scratch-resistant coating protects exterior lenses from scratches, oil and dirt.
- Single-Piece Tube. Maximizes alignment for improved accuracy and optimum visual performance, as well as ensures strength and waterproofness.
- Aircraft-Grade Aluminum. Constructed from a solid block of aircraft-grade aluminum for strength and rigidity.
- Low Glare Matte Black Anodize. Corrosion and wear resistant anodization provides low-glare matte surface and helps camouflage the shooter's position.
- Nitrogen Gas Purged. Gas purged and O-ring sealed for fogproof and waterproof performance in all conditions.
- Waterproof. Designed to withstand harsh weather conditions.
- Fogproof. Nitrogen gas purging prevents internal fogging over a wide range of temperatures.
- Shockproof. Designed to withstand the highest levels of recoil and impact.
- Fast Focus Eyepiece. Allows quick and easy reticle focusing.
Package Contents:
- Vortex Venom 5-25x56mm 34mm Tube First Focal Plane Rifle Scope
- 3" Sunshade
- Turret Tool
- Rubber Lens Covers
- Lens Cloth
- Throw Lever
- 2mm Hex Wrench
- RevStop Zero Ring
