Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Gun Type:
- Rifle
- Length:
- 48 in
- Width:
- 9 in
- Height:
- 4 in
- Condition:
- New
Code: QB-GB-BYTH48-40139
MPN: 40139
UPC: 617867112564
Product Info for Boyt Harness H48SG Single Long Gun Case
The Boyt Harness H48SG Single Long Gun Case is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great deals 15% Off!![]()
Purchase your new Boyt Harness H48SG Single Long Gun Case from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Preserve the quality and finish of your firearm during travel or storage with the Boyt Single Long Gun Case 48inch. Boyt Harness designed these Gun Cases with water-resistant and dust-proof O-ring full length gaskets for optimal protection against unwanted moisture and debris. With steel powder coated draw latches and steel hinge pins, this Boyt Single 48in Long Rifle Case is a reliable, rugged method to keep your gun safe. The compact build meets the grand majority of standard TSA requirements for easy travel. Egg crate foam cushions the contents within, and it's fully padlock compatible to prevent theft or unwanted opening. You can even stack multiple cases to make the most out of your available storage space. Pick up the Boyt H48SG Single Long Gun Case to keep your rifle safe and secure when not in use.
Specifications for Boyt Harness H48SG Single Long Gun Case:
| Manufacturer: | Boyt Harness |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | 120D Polypropylene |
| Gun Type: | Rifle |
| Length: | 48 in |
| Width: | 9 in |
| Height: | 4 in |
| Internal Length: | 48 in |
| Internal Width: | 9 in |
| Condition: | New |
| Padding: | Foam |
Features of Boyt Single Long Gun Case 48inch:
- Water resistant & dust proof O-ring full length gasket
- Padlock compatible
- Pressure relief valve
- All steel powder coated draw latches
- Steel hinge pins
- Fully stackable
- 4 - Draw latches
- Collapsible, comfort grip handle
- No wheels
- Egg crate foam (not customizable)
- Compact dimensions meets most standard airline luggage/TSA requirements
Package Contents:
- Boyt Harness H48SG Single Long Gun Case