Tap Tap to Zoom
Alpen Apex XP 1.5-6x42mm SF IR Waterproof Rifle Scope w/ Illuminated Reticle has been discontinued by Alpen and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Riflescopes yourself to try and find the perfect replacement for you!
The Alpen Apex XP 1.5-6x42mm SF IR Waterproof Rifle Scope w/ Illuminated Reticle is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great discounts !![]()
Purchase your new Alpen Apex XP 1.5-6x42mm SF IR Waterproof Rifle Scope w/ Illuminated Reticle from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Alpen Apex XP 1.5-6x42mm SideFocus Waterproof Rifle Scope w/ Illuminated Reticle, Matte Black 4060 is a top-notch variable magnification rifle scope that is packed with Xtreme Performance features. This Riflescopes from Alpen features an illuminated red dot reticle. The Alpen Apex XP Rifle Scope series features fast focus eyepieces and generous eye relief. These waterproof rifle scopes are fog-proof and shockproof - each model is shock-tested to 1000 Gs of magnum force. The optics of this Alpen rifle scope are fully multicoated for maximum light transmission and optical clarity, and the scope has zero-set low profile adjustment knobs for windage and elevation. Alpen brings you the ultimate in shooting performance with the Alpen Apex XP IR Rifle Scope.
| Item Number: | 4060 |
| Description: | 1.5-6x42 SF IR |
| Magnification: | 1.5-6X |
| Objective Lens Diameter: | 42mm |
| Tube Diameter: | 30mm |
| Exit Pupil - Low/High: | 14mm / 7mm |
| F.O.V. (ft @ 100 yds) - Low/High: | 70 / 18 |
| Eye Relief (Inches): | 4 |
| Lens Coating: | Fully Multi-coated |
| Net Weight (oz.): | 18 |
| Focus System"Fast Focus: | |
| Parallax Compensation System: | Side Focus Adjust |
| W/E Adjust Click Value: | 1/4" (.25 MOA) |
| Reticle: | BDC |
| Finish: | Matte Black |
| Mounting Length (inch): | 5.375 |
| Total Length (inch): | 11.5 |