Tap Tap to Zoom
Unfortunately AIM Sports 2.5-10X40 Dual Illuminated Rifle Scope w/ Green Laser is not listed by OpticsForYou.You can also explore other items in the Riflescopes yourself to try and find the perfect replacement for you!
The AIM Sports 2.5-10X40 Dual Illuminated Rifle Scope w/ Green Laser is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great deals !![]()
Purchase your new AIM Sports 2.5-10X40 Dual Illuminated Rifle Scope w/ Green Laser from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The AIM Sports 2.5-10X40 Dual Ill. Scope w/ Green Laser is made to give you a great view of your target and to endure plenty of heavy recoil. This tough rifle scope is milled from a single piece of aircraft grade aluminum, for a one-piece body that is then purged and nitrogen charged for fogproofing, and sealed up with weather resistant seals. The AIM Sports 2.5-10x40mm Dual Illuminated Rifle Scope gives you enhanced light transmission thanks to the green fused multi-coated lens system, as well as extra protection against lens scratching.
| Magnification: | 2.5X-10X |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Objective: | 40 mm |
| Eye Relief: | 3.3" - 4.7" |
| Exit Pupil: | 16 - 4 mm |
| FOV (feet at 100 yds.): | 32.5 - 8.9 |
| M.O.A.: | 1/2 |
| Finish: | Matte Black |
| Lens Coating: | Green |
| Battery: | CR2032, CR2 |
| Length: | 8.75" |
| Weight: | 22.9 oz. |