Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Ncstar Shooter I 1.1-4X24 Rifle Scope w/ Blue & Red Ill. Reticle has been discontinued by NcSTAR and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Riflescopes yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Ncstar Shooter I 1.1-4X24 Rifle Scope w/ Blue & Red Ill. Reticle
The Ncstar Shooter I 1.1-4X24 Rifle Scope w/ Blue & Red Ill. Reticle is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic discounts !![]()
Purchase your new Ncstar Shooter I 1.1-4X24 Rifle Scope w/ Blue & Red Ill. Reticle from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
This grandiose NcStar Shooter I 1.1-4X25 Full Size Scope is a durable, rugged, ready-for-action Rifle Scope. With fully multi-coated optics, the NcStar Shooter I Zoom Rifle Scope offers optimal clarity, while the dual illumination of blue or red gives you the ideal variety for a great viewing. Capable of withstanding the harshest surroundings, this full size Rifle Scope is waterproof, shockproof, and fogproof. The NcStar Shooter I Waterproof Rifle Scope is ready for just about any hunting or range adventure you have in mind.
Specifications for NcStar Shooter I 1.1-4X25 Full Size Scope:
| MAGNIFICATION: | 1.1X - 4X |
| ILLUMINATED RETICLE COLOR: | BLUE & RED |
| TUBE DIA.: | 30mm |
| OBJECTIVE DIA. (mm): | 25mm |
| EYE RELIEF: | 3.9" - 3.3" |
| EXIT PUPIL: | 18.6mm - 5.1mm |
| FOV @ 100 YRDS: | 82.7' - 22.5' |
| CLICK VALUE: | 1/2 M.O.A |
| LENS COATING: | GREEN |
| BODY COLOR: | BLACK ANODIZED FINISH |
| LENGTH: | 8.75" |
| WEIGHT: | 13.4 oz. |
Features of NcStar Shooter I Zoom Rifle Scope:
- 30mm 1-4x magnification scope with 45° Offset Rheostat
- 30mm Aluminum Main Scope Body construction. Black Anodized finish.
- Fully Multi Coated Optics for Optimum Clarity.
- Reticle with Blue and Red illumination.
- Waterproof, Shockproof, Fog proof - capable of withstanding the harshest surroundings.
- Length: 8.75"
- Weight: 13.4 oz.
- Black Anodized Aluminum Body
- Includes Extra Battery, Black Bikini Lens Covers
Package Contents:
- Ncstar Shooter I 1.1-4X24 Rifle Scope w/ Blue & Red Ill. Reticle











































































