Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- P4 Sniper
- Tube Diameter:
- 1 in
- Finish:
- Anodized
- Color:
- Black
- Adjustment Click Value:
- 1/4 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Illumination Type:
- Non-Illuminated
- Included Accessories:
- Pair of 1in Aluminum Weaver Style Rings
Code: NC-RS-AKRDS-KAKSC430B-A
MPN: KAKSC430B-A
UPC: 848754005380
Product Info for NcSTAR Ak Combo/Tri-Mount/4X30 Compact Scope P4 Sniper Reticle
The NcSTAR Ak Combo/Tri-Mount/4X30 Compact Scope P4 Sniper Reticle is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great prices and discounts !![]()
Purchase your new NcSTAR Ak Combo/Tri-Mount/4X30 Compact Scope P4 Sniper Reticle from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
AK Tri-Rail receiver cover with 4X30 scope and rings. AK receiver cover provides a top rail for mounting the included 4X30 compact scope and two side rails for mounting accessories like flashlights or lasers to your AK.
Specifications for NcSTAR Ak Combo/Tri-Mount/4X30 Compact Scope P4 Sniper Reticle:
| Manufacturer: | NcSTAR |
| Objective Lens Diameter: | 30 mm |
| Magnification: | 4 x |
| Reticle: | P4 Sniper |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Exit Pupil: | 7.5 mm |
| Finish: | Anodized |
| Field of View, Linear: | 26.2 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3 in |
| Color: | Black |
| Adjustment Click Value: | 1/4 MOA |
| Adjustment Type: | MOA |
| Illumination Type: | Non-Illuminated |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Optical Coating: | Multi-Coated |
| Included Accessories: | Pair of 1in Aluminum Weaver Style Rings |
| Magnification Type: | Fixed |
| Gun Type: | Rifle |
| Gun Make: | Kalashnikov |
Features of NcSTAR Ak Combo/Tri-Mount/4X30 Compact Scope P4 Sniper Reticle:
- The perfect combo kit to install a compact 4X30 scope onto your AK pattern rifle
- Replaces existing AK receiver cover
- Fits most AKM pattern rifles with a stamped receiver (7.62X39
- 5.54X39
- .223) 4X30 compact tactical scope has one piece main tube
- with multi-coated lenses
- and included lens caps Combo also includes a pair 1 aluminum weaver scope rings Constructed from steel and aluminum materials with a black finish.
Package Contents:
- NcSTAR Ak Combo/Tri-Mount/4X30 Compact Scope P4 Sniper Reticle