Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- P4 Sniper
- Tube Diameter:
- 1 in
- Illumination Color:
- Green, Red
- Color:
- Black
- Illumination Type:
- LED
- Condition:
- New
Code: NC-RS-SEEFB3940G
MPN: SEEFB3940G
UPC: 814108018313
Product Info for NcSTAR 3-9x40 Shooter Series II Rifle Scope
The NcSTAR 3-9x40 Shooter Series II Rifle Scope is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices !![]()
Purchase your new NcSTAR 3-9x40 Shooter Series II Rifle Scope from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The NcStar Shooter II 3-9x40mm Rifle Scope w/ Dual Illuminated P4 Sniper Reticle SEEFB3940G has been designed to be the ideal Rifle Scope for any shooting enthusiast. This Rifle Scope from NcSTAR is made with Multi-Coated Lenses that will provide you with incredibly clear images throughout the day. For a great looking Rifle Scope that won't let you down, choose the NcStar Shooter 2 3-9x40mm Rifle Scope!
Specifications for NcSTAR 3-9x40 Shooter Series II Rifle Scope:
| Manufacturer: | NcSTAR |
| Objective Lens Diameter: | 40 mm |
| Magnification: | 3 - 9 x |
| Reticle: | P4 Sniper |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Exit Pupil: | 4.44 - 13.33 mm |
| Illumination Color: | Green, Red |
| Field of View, Linear: | 36.6 ft at 100 yds |
| Color: | Black |
| Illumination Type: | LED |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
Features of NcStar 3-9x40mm Shooter Series Rifle Scope:
- Removable Sunshade
- Multi-Coated Lens
- Adjustable Objective to Maximize Target Clarity
Package Contents:
- NcStar Shooter II 3-9x40mm Rifle Scope w/ Dual Illuminated P4 Sniper Reticle SEEFB3940G