Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Nc Star Zombie Stryke Mark III 4x32 Rifle Scope w/ Flashlight/Green Laser Sight has been discontinued by NcSTAR and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Riflescopes yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Nc Star Zombie Stryke Mark III 4x32 Rifle Scope w/ Flashlight/Green Laser Sight
The Nc Star Zombie Stryke Mark III 4x32 Rifle Scope w/ Flashlight/Green Laser Sight is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices and discounts !![]()
Purchase your new Nc Star Zombie Stryke Mark III 4x32 Rifle Scope w/ Flashlight/Green Laser Sight from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The NcSTAR Zombie Stryke Mark III Tactical 4x32mm Rifle Scope w/ Green Laser and Flashlight Combo Pack offers a compact optical system that packed with all of the features that you will need to effectively sight and hit targets with ease. This Tactical Rifle Scope from the professional product experts at NcSTAR has has a Quick Release feature allows you to quickly remove and install your scope. The Fully Multi Coated Lenses on the Nc-Star Tactical Mark 3 Zombie Stryke 32mm Rifle Scope will provide you with incredibly clear images that are unmatched by the competition. This NcSTAR Tactical Rifle Scope Kit includes the NcStar ASFLG34 Combo Green Laser and Flashlight. This NC Star Flashlight burns an impressive 35 Lumens, while the Green Laser Sight's <5mw wavelength is perfect for any tactical situation.
Specifications for NcStar Mark III Tactical 4x32mm Zombie Stryke Rifle Scope w/ Included Flashlight/Green Laser:
| Laser Wavelength: | 532 nm |
| Laser Maximum Output: | <5 mw |
| Flashlight Output: | 35 Lumens |
| Operating Voltage: | 3V DC |
| Battery Type: | CR123A lithium |
| Line Width: | <0.1 nm |
| Beam Divergence: | <1mrad |
| Beam diameter: | <1 mm |
| Operation Current: | <300mA |
| Operating Temperature: | 59 - 95 degrees Fahrenheit |
| Weight: | 6.4 oz (With Batteries) |
| Dimensions: | H 2.6" x W 5.4" x L 3.25" |
Features of Ncstar Zombie Stryke Mark III Rifle Scope and Green Laser/Flashlight Combo Kit:
- Flashlight puts out a Bright 35 Lumens.
- Fully Adjustable Green Laser.
- 34 mm Mount with two offset Picatinny style rails.
- Constructed of Hard Anodized Aluminum
Package Contents:
- NcSTAR Mark III Zombie Stryke Tactical 4x32mm Rifle Scope
- ASFLG34 Flashlight/Green Laser Sight











































































