Tap Tap to Zoom
Unfortunately LaScala Carmen Black Opera Glasses with Chain and Executive Leather Body is not listed by OpticsForYou.You can also explore other items in the Binoculars, Opera Glasses & Theater Binoculars yourself to try and find the perfect replacement for you!
The LaScala Carmen Black Opera Glasses with Chain and Executive Leather Body is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great deals !![]()
Purchase your new LaScala Carmen Black Opera Glasses with Chain and Executive Leather Body from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
LaScala Carmen Opera Glasses with Chain and Executive Leather Body manufactured by LaScala Optics add extra functionality to the exquisite Carmen line of opera glasses. Ideal for theaters, concerts, arenas and a multitude of other occasions, Carmen Leather Opera Glasses by La Scala with pre-attached delicate golden or sliver-colored chain will harmonize perfectly with your dress. All eyes will be on you when you appear with the Lascala Optics Leather Carmen Opera Glass.
| Magnification: | 3x |
| Field of View (angle degrees): | 11.2 |
| Objective diameter: | 25 mm |
| Minimum Focusing distance: | 6' (1.8m) |
| Focus adjustment: | Central |
| Aperture: | 1/1.2 |
| Dimensions(inch): | 3.8x2.3x1.2 |
| Weight: | 5.5 oz |