Tap Tap to Zoom
Unfortunately Alpen Wings 8x42ED Binoculars ED Glass is not listed by OpticsForYou.You can also explore other items in the Binoculars yourself to try and find the perfect replacement for you!
The Alpen Wings 8x42ED Binoculars ED Glass is here at Opticsforyou.com and as usual we offer competitive prices !![]()
Purchase your new Alpen Wings 8x42ED Binoculars ED Glass from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Alpen 8x42 ED Wings Binoculars 592 are comfortable to use and deliver a powerful pristine view. The 8x42mm Wings ED Binocular provide an incredible viewing experience thanks to BAK4 prisms, fully multi-coated optics, and PXATM phase coating for unbelievable color saturation. These binoculars from Alpen are designed for accurate viewing and quick spotting ability. The Alpen Wings ED 8x42 Binocular open hinge design provides excellent ergonomics for long periods of viewing. The Alpen Binoculars series of Wings ED binoculars 592 is a dream come true for birders and hunters alike. The Wings ED series offers a center focus system, a Roof prism type that is very user friendly.
| Item Number: | 592 |
| Description: | 8x42ED |
| Magnification: | 8X |
| Objective Lens Diameter: | 42mm |
| Focus System: | Center |
| Prism Type: | Roof |
| F.O.V. (ft @ 1000 yds): | 393 feet |
| Exit Pupil: | 5.3mm |
| Eye Relief: | 17mm |
| Close Focus: | 6.5 feet |
| Lens Coating: | Fully Multi-Coated and PXA Phase Coated |
| Net Weight (oz.): | 21 |
| Type of Neckstrap: | Extra Wide |
| Tripod Adaptable: | Yes |
| Prism Material: | BAK4 |
| Waterproof / Fogproof: | Yes |
| Eye Cups: | Twist-Up |
| Type of Case: | Black Premium |