Tap Tap to Zoom
- Color:
- Dark Green
Code: AL-BI-ALP29-546
MPN: 546
Product Info for Alpen Wings 10x42mm Roof Prism Binocular
The Alpen Wings 10x42mm Roof Prism Binocular is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great discounts 49% Off!![]()
Purchase your new Alpen Wings 10x42mm Roof Prism Binocular from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Available in apertures ranging from a compact 26mm that slips easily into a coat pocket to an impressive 56mm that gulps in light, Wings waterproof binoculars have fully multi-coated optics and premium BaK4 prisms that produce bright, high-contrast images even in twilight conditions.
Designed with versatility in mind, these binoculars have an open bridge for steady gripping and feature twist-up eyecups to comfortably accommodate observers with or without eyeglasses. In addition to being waterproof, Wings binoculars have rubber armoring for protection against minor bumps and are purged with an inert gas to prevent internal fogging.
Specifications for Alpen Wings 10x42mm Roof Prism Binocular:
| Manufacturer: | Alpen |
| Color: | Dark Green |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Eye Relief: | 16.1 mm |
| Field of View, Linear: | 347 ft at 1000 yds |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Close Focus: | 8 ft |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Weight: | 35.2 oz |
| Magnification Type: | Fixed |
Features of Alpen Wings 10x42 Binocular
- Waterproof
- BAK4 Optics
- Long Eye Relief
- Fully Multi-Coated
- Lightweight and ergonomic open hinge body design
- Twist up eye cups
Package Contents:
- Alpen Wings 10x42 Binocular
- Bag
- Lens cleaning tool