Tap Tap to Zoom
- Color:
- Green/Black
- Condition:
- New
Code: VX-RF-HD3000-LRF-VP3000
MPN: LRF-VP3000
UPC: 843829120524
Product Info for Vortex Viper HD 3000 7x25mm Laser Rangefinder
The Vortex Viper HD 3000 7x25mm Laser Rangefinder is here at Opticsforyou.com and as usual we offer competitive prices !![]()
Purchase your new Vortex Viper HD 3000 7x25mm Laser Rangefinder from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Open country or in tall timber, precision and speed mean the difference between filling your freezer and tag soup. The Viper HD 3000 laser rangefinder gives you the tools to act quickly and confidently, with a 3,000-yard max range and a stunning HD optical system that lets you pinpoint big game faster at distance. Four target modes (Normal, First, Last, ELR) and two ranging modes (LOS, HCD) mean you get the flexibility to range any shot on any hunt, making the Viper HD 3000 perfect for the treestand and the mountains.
Specifications for Vortex Viper HD 3000 7x25mm Laser Rangefinder:
| Manufacturer: | Vortex |
| Objective Lens Diameter: | 25 mm |
| Magnification: | 7 x |
| Eye Relief: | 15.5 mm |
| Field of View, Angle: | 6 degrees |
| Field of View, Linear: | 314 ft at 1000 yds |
| Maximum Range: | 3000 yds |
| Weight: | 9.1 oz |
| Width: | 1.7 in |
| Length: | 4.2 in |
| Color: | Green/Black |
| Battery Type: | CR123, Lithium Metal |
| Minimum Range: | 6 yds |
| Optical Coating: | XR Plus |
| Rangefinder Application: | Archery, Hunting |
| Condition: | New |
| Accuracy: | 1 yds |
Features of Vortex Viper HD 3000 7x25mm Laser Rangefinder
- HD Optical System. Optimized with select glass elements to deliver exceptional resolution, cut chromatic aberration, and provide outstanding color fidelity, edge-to-edge sharpness, and light transmission.
- XR Plus Lens Coatings. Ultimate anti-reflective coatings on all air-to-glass surfaces provide maximum light transmission for peak clarity and the pinnacle of low-light performance.
- Dielectric Prism Coatings. Multi-layer prism coatings provide bright, clear, color-accurate images.
- ArmorTek. Ultra-hard exterior lens coatings defend against scratches, oil, and dirt.
- Rubber Armor. Provides a secure, non-slip grip, and durable external protection.
- Waterproof. Designed to withstand harsh weather conditions.
- Shockproof. Designed to withstand the highest levels of impact.
- Tripod Adaptable. Compatible with a tripod adapter, allowing use on a tripod or car window mount.
Package Contents:
- Vortex Viper HD 3000 7x25mm Laser Rangefinder
- Soft Carry Case
- Wrist Lanyard
- Bungee Cord Lanyard
- Lens Cloth
- Utility Clip
- Hook and Loop Harness Attachment
- 2.5mm Hex Wrench
- CR123 Battery
