Tap Tap to Zoom
- Color:
- Dark Green
Code: AL-BI-ALP27-832
MPN: 832
Product Info for Alpen Magnaview 8x32mm Roof Prism Binocular
The Alpen Magnaview 8x32mm Roof Prism Binocular is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great deals 60% Off!![]()
Purchase your new Alpen Magnaview 8x32mm Roof Prism Binocular from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
ALPEN MagnaView Binoculars offer performance and value for todays sports optics user who demands a Binocular that delivers day in and day out. Durable, yet comfortable, with quality optics, ALPEN MagnaView Binoculars offer more features than other Binoculars in their price class. MagnaView Binoculars offer enhanced value at the mid and lower price range.
Specifications for Alpen Magnaview 8x32mm Roof Prism Binocular:
| Manufacturer: | Alpen |
| Color: | Dark Green |
| Magnification: | 8 x |
| Objective Lens Diameter: | 32 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BK-7 |
| Eye Relief: | 15 mm |
| Exit Pupil: | 4 mm |
| Field of View, Linear: | 288 ft at 1000 yds |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Close Focus: | 26.2 ft |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Weight: | 16 oz |
| Magnification Type: | Fixed |
Features of Alpen Magnaview 8x32 Binocular
- Waterproof
- BK7 glass for clear, bright and crisp images
- Fully Multi-Coated
- Rubber armoring for protection and durability
- Foldable eye cups
Package Contents:
- Alpen Magnaview 8x32 Binocular
- Bag