Tap Tap to Zoom
- Color:
- Dark Green
Code: AL-BI-ALP04-653
MPN: 653
UPC: 811803031593
Product Info for Alpen Alpen Apex XP 10x42mm ED Roof Prism Binocular
The Alpen Alpen Apex XP 10x42mm ED Roof Prism Binocular is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic deals 40% Off!![]()
Purchase your new Alpen Alpen Apex XP 10x42mm ED Roof Prism Binocular from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Apex XP Binoculars deliver vibrant images rich in detail even in low light conditions through a combination of high-resolution ED (extra-low dispersion) glass that enhances luminosity and contrast, superior BaK4 prisms, unique PXA phase coating and HR metallic coatings. Each rugged Apex XP Binocular is waterproof for all-weather performance and purged with nitrogen gas to create an internal environment that is impervious to fogging.
Specifications for Alpen Alpen Apex XP 10x42mm ED Roof Prism Binocular:
| Manufacturer: | Alpen |
| Color: | Dark Green |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Eye Relief: | 15.2 mm |
| Field of View, Linear: | 340 ft at 100 yds |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Close Focus: | 8.2 ft |
| Weather Resistance: | Fog Resistant |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Weight: | 2.3 lb |
| Magnification Type: | Fixed |
Features of Alpen Alpen Apex XP 10x42 ED Binocular
- HD High definition
- ED Extra low dispersion optical system
- PXA phase coating for superior resolution and color fidelity
- HR metallic prism coating for enhanced light transmission and brightness
- Waterproof
- Fog-proof
- BAK4 Optics
- Lightweight
- Fully Multi-Coated
- Item Number 653
- Magnification 10x
- Waterproof Yes, 1m/30mins
- Field of View 340FT / 113M
- Lens Coatings Fully Multi-Coated
- Eye Relief 15.2mm
- Focuser Type Center
- Objective Lens Diameter 42mm
- Close Focus 8.2m
- Prism Roof/BaK-4
- Eyecup Type Twist-Up
- Weight 2.3LB / 1042G
Package Contents:
- Alpen Alpen Apex XP 10x42 ED Binocular
- Bag
- Lens cleaning tool