Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Vanguard Endeavor RS 3.5-10x50mm Rifle Scope has been discontinued by Vanguard and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Riflescopes yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Vanguard Endeavor RS 3.5-10x50mm Rifle Scope
The Vanguard Endeavor RS 3.5-10x50mm Rifle Scope is here at Opticsforyou.com and as usual we offer competitive prices !![]()
Purchase your new Vanguard Endeavor RS 3.5-10x50mm Rifle Scope from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Equipped with Japanese HOYA ED Glass, the Vanguard Endeavor RS 3.5-10x50mm Rifle Scope w/ ED Glass has multiple anti-reflective coatings which lead to a clear and crisp view of the target. High-contrast, bright imagery allows the user to shoot these Riflescopes from Vanguard more accurately with less eye strain, even in low light. Simple and intuitive adjustment controls allow for precise sighting. Single tube construction and features such as nitrogen gas purging make the Endeavor RS scopes rugged, waterproof and fogproof. With a 50mm objective lens, the Vanguard Endeavor RS 3.5 Rifle Scope has a larger exit pupil allowing more light to enter the scope. The result is a scope that provides even better low-light condition performance than the 40mm models. Magnification of the Vanguard Endeavor 3.5-10x Rifle Scope is good for light woods hunting with a 10x magnification for taking longer open shots. All hunters will appreciate the clarity provided by quality HOYA ED glass and coating on the Endeavor RS 3.5-10x50mm Rifle Scope. For an amazing way to make sure you are working with one of the best scopes the shooting industry has to offer, choose the Vanguard Endeavor 3.5-10x50mm RS Rifle Scope.
Specifications for Vanguard Rifle Scope - Endeavor RS 3.5-10x50mm:
| Adjustment Graduation: | 1/4 MOA |
| Color: | Black |
| Diameter Of Objectives: | 50mm |
| Eye Relief (mm): | 110-90mm |
| Exit Pupil: | 14.3-5mm |
| Fogproof: | Yes |
| Field Of View m@1000m: | 7.0~3.1m/100m |
| Lens Coating: | Anti-Reflective |
| Max Elevation Adjustment: | 57MOA |
| Max Windage Adjustment: | 57MOA |
| Power: | 3.5-10x |
| Tube Size: | 25.4mm |
| Travel Per Rotation: | 12MOA |
| View Angle: | 4.3°-1.8° |
| Waterproof: | Yes |
| Weight (g): | .59 |
| Zero Parallax Setting: | 100 yards |
Features of Vanguard Endeavor 3.5-10x50mmRifle Scope:
- Premium Lifetime Warranty
- Premium HOYA© ED Glass ensures clear viewing and eliminates color aberration
- Multi-coated optics provide superior light transmission in low-light conditions
- Nitrogen purged to eliminate optics fogging due to temperature changes
- Single tube construction from high grade T6061 aluminum
- Rapid Focus Eyepiece for quick and clear target acquisition
- Standard 1" tube makes it easy to mount with a broad range of available rings
Package Contents:
- Vanguard Endeavor RS 3.5-10x50mm Rifle Scope
- Removable Lens Covers
- Cleaning Cloth





























































































