Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- Illuminated Sharpshooter MOA
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- First Focal Plane (FFP)
- Illumination Color:
- Red
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 31.75 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.25 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 15 yds to infinity
- Illumination Type:
- LED
- Included Accessories:
- 3" Sunshade, flip-up caps, High Profile Throw Lever, Lens tissue, Low Profile Throw Lever, Product Manual, Reticle Manual, Support Card, Turret Wrench
- Condition:
- New
Code: 3Q9-RS-SKL530-KTK53056-4M
MPN: KTK53056-4M
UPC: 889157001098
Product Info for Swampfox Kentucky Long 5-30 x 56 mm Rifle Scope 30 mm First Focal Plane (FFP)
The Swampfox Kentucky Long 5-30 x 56 mm Rifle Scope 30 mm First Focal Plane (FFP) is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great prices and discounts 18% Off!![]()
Purchase your new Swampfox Kentucky Long 5-30 x 56 mm Rifle Scope 30 mm First Focal Plane (FFP) from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Maximum magnification is 6x higher than the minimum, giving you incredible flexibility. Kentucky Long takes everything we love about the Patriot series and adds red reticle illumination and locking, re-settabletarget turrets. The first focal planeSharpshooter MOAorSharpshooter MRADreticles pair with 0.25 MOA or 0.1 MRAD-per-click adjustments. Includes high quality flip caps, a 3 inch sun shade, and both low- and high-profile throw fins.
Specifications for Swampfox Kentucky Long 5-30 x 56 mm Rifle Scope 30 mm First Focal Plane (FFP):
| Manufacturer: | Swampfox |
| Objective Lens Diameter: | 56 mm |
| Magnification: | 5 - 30 x |
| Reticle: | Illuminated Sharpshooter MOA |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 9.3 - 1.7 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 20.5 - 4.35 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.35 in |
| Diopter Adjustment Range: | -2 - 2 dpt |
| Color: | Black |
| Weight: | 31.75 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 15.5 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 15 yds to infinity |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Adjustment Range: | 80 MOA |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Weather Resistance: | Fog Resistant |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Battery Quantity: | 1 |
| Included Accessories: | Product Manual, Turret Wrench, Support Card, 3" Sunshade, High Profile Throw Lever, Low Profile Throw Lever, flip-up caps, Lens tissue, Reticle Manual |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| Last Chance: | Yes |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Package Contents:
- Swampfox Kentucky Long Tactical 5-30x56mm Rifle Scope
- 1. Low Profile Throw Lever 2. High Profile Throw Lever 3. Flip Up Caps (Ocular and Objective) 4. 3" sunshade 5. Scope Cloth 6. Product Manual 7. Reticle Manual 8. Support Card 9. Turret Wrench