Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- Sharpshooter Grid MOA
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- First Focal Plane (FFP)
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 24 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.25 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 10 yds to infinity
- Condition:
- New
Code: 3Q9-RS-KTS21244RS-KTK21244-4M
MPN: KTK21244-4M
UPC: 889157001067
Product Info for Swampfox Kentucky Long 2-12 x 44 mm Rifle Scope 30 mm First Focal Plane (FFP)
The Swampfox Kentucky Long 2-12 x 44 mm Rifle Scope 30 mm First Focal Plane (FFP) is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices 16% Off!![]()
Purchase your new Swampfox Kentucky Long 2-12 x 44 mm Rifle Scope 30 mm First Focal Plane (FFP) from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Maximum magnification is 6x higher than the minimum, giving you incredible flexibility. Kentucky Long takes everything we love about the Patriot series and adds red reticle illumination and locking, re-settabletarget turrets. The first focal planeSharpshooter MOAorSharpshooter MRADreticles pair with 0.25 MOA or 0.1 MRAD-per-click adjustments. Includes high quality flip caps, a 3in sun shade, and both low- and high-profile throw fins.
Specifications for Swampfox Kentucky Long 2-12 x 44 mm Rifle Scope 30 mm First Focal Plane (FFP):
| Manufacturer: | Swampfox |
| Objective Lens Diameter: | 44 mm |
| Magnification: | 2 - 12 x |
| Reticle: | Sharpshooter Grid MOA |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 2.6 - 8.8 mm |
| Finish: | Matte |
| Eye Relief: | 3.4 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 24 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 12.4 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 10 yds to infinity |
| Optical Coating: | Fully Multicoated |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| Last Chance: | Yes |
Features of Swampfox Kentucky Long 2-12x44 Rifle Scope
- Magnification: 2-12x
- Tube Diameter: 30mm
- Objective Lens Diameter: 44mm
- Exit Pupil (mm): 8.9 (2x) 2.6mm (12x)
- Eye Relief (in): 3.4 2.76in
- FOV @ 100 Yards (ft): 54.35 (2x) 9.3 (12x)
- Click Value: 0.25 MOA/0.1 MIL
- Parallax Setting: 10 Yards Infinity
- Travel Per Rotation: 60 Clicks/ 15 MOA
- Max Elevation Adjustment: 150 MOA
- Max Windage Adjustment: 150 MOA
- Lens Coating: Fully Multi-Coated/Anti-Fog/Hydrophobic
- Reticle: Sharpshooter MOA/MRAD
- Focal Plane: First Focal Plane
- Fast Focus Diopter: Yes, -2 to +2
- Turret Style: Push/Pull Locking Turrets with Zero Reset
- Waterproof Rating: IPX7
- Impact Resistance: 1,100 G Forces
Package Contents:
- Swampfox Kentucky Long 2-12x44 Rifle Scope
- 1. Low Profile Throw Lever 2. High Profile Throw Lever 3. Flip Up Caps (Ocular and Objective) 4. 3" sunshade 5. Scope Cloth 6. Product Manual 7. Reticle Manual 8. Support Card 9. Turret Wrench