Tap Tap to Zoom
Product Info for Swampfox Patriot 6-24x50mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane (FFP)
The Swampfox Patriot 6-24x50mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane (FFP) is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great prices and discounts Up to 19% Off!![]()
Purchase your new Swampfox Patriot 6-24x50mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane (FFP) from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Swampfox 6-24x50 Patriot Precision rifle scope is the ultimate optic for hunting, competitive shooting, and tactical use. These Riflescopes feature the Sharpshooter first focal plane (FFP) reticle, available in both MRAD or MOA formats. Featuring fully multi-coated lenses, the Swampfox Patriot scope delivers bright, high-resolution images to ensure you can clearly see your target. A fast-focus eyepiece allows for quick adjustments in the field, and the side parallax adjustment knob ensures maximum precision in any circumstance.
This Swampfox 6-24x50 rifle scope comes equipped with tactical turrets that provide tactile feedback and are zero resettable. Use the Swampfox Patriot scope in any weather conditions or shooting activities with its tough construction, waterproof protection, and anti-scratch coatings. Buy the Swampfox Patriot Precision 6-24x50 rifle scope today to experience peak precision and performance with your firearm.
Specifications for Swampfox Patriot 6-24x50mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane (FFP):
| Manufacturer: | Swampfox |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 6 - 24 x |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 8.3 mm |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 4.5 - 18 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 4 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 24 oz |
| Length: | 14.5 in |
| Parallax: | 15 yds to infinity |
| Illumination Type: | Non-Illuminated |
| Focus Range: | 50 yds to infinity |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Fogproof: | Yes |
| Included Accessories: | Standard |
| Magnification Type: | Variable |
| Gun Type: | Rifle |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of Swampfox Patriot 6-24x50mm Rifle Scope, 30 mm Tube, First Focal Plane (FFP):
- Outstanding eye box for ease of use even at high magnifications;
- Ultra bright and flat sight picture;
- Fast focus adjustable ocular;
- Premium glass coatings;
- Zero-resettable turrets;
- 50,000 Round Guarantee
Package Contents:
- Swampfox Patriot 6-24x50mm Rifle Scope, 30 mm Tube, First Focal Plane (FFP)
- Short and tall magnification throw fins
- Set screws and wrench for throw fins
- High quality flip-up lens caps
- Lens cloth
- Product manual
- Reticle manual