Tap Tap to Zoom
Product Info for Swampfox Arrowhead Series 1-6x24mm SFP MIL 30mm Tube LPVO Rifle Scope
The Swampfox Arrowhead Series 1-6x24mm SFP MIL 30mm Tube LPVO Rifle Scope is here at Opticsforyou.com and as usual we offer competitive prices Up to 14% Off!![]()
Purchase your new Swampfox Arrowhead Series 1-6x24mm SFP MIL 30mm Tube LPVO Rifle Scope from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Swampfox Arrowhead Low Power Variable Optic (LPVO) series meets or exceeds every requirement for serious law enforcement and self-defense applications. Locking turrets require no tools to prevent unintentional adjustments. Arrowheads state-of-the-art optical design creates a brighter sight picture, a wider field of view, and excellent resolution. Choose from two Second Focal Plane reticles:Guerrilla Dot BDC Long, Guerrilla Dot MOA Long and Guerrilla Dot MIL. If you are searching for an affordable Low Power Variable Optic (LPVO) that checks all the boxes needed for duty use, you just found it: the Swampfox Arrowhead.
Specifications for Swampfox Arrowhead Series 1-6x24mm SFP MIL 30mm Tube LPVO Rifle Scope:
| Manufacturer: | Swampfox |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 1 - 6 x |
| Reticle: | MIL Glass Etched |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 3.8 - 7.6 mm |
| Field of View, Linear: | 19.27 - 119.9 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.54 - 3.39 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 20 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Parallax: | 50 yds |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Brightness Settings: | 12 |
| Battery Life: | CR2032 |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Magnification Type: | Variable |
| W/E Travel at 100 Yds: | 100 MOA |
| Gun Type: | Rifle |
Features of Swampfox Arrowhead Series 1-6x24mm SFP MIL 30mm Tube Rifle Scope
- State-of-the-art optical design creates a wider field of view without sacrificing eye relief.
- True 1x user experience with a flat, fast sight picture, great eye box and brightness even at full magnification.
- Push/ Pull locking turrets lock in any position to prevent unwanted adjustments without using tools. Zero resettable using a coin or screwdriver.
- 12 red reticle illumination brightness levels, 2 are night vision compatible. ""OFF"" detents between each brightness level.
Package Contents:
- Swampfox Arrowhead Series 1-6x24mm SFP MIL 30mm Tube Rifle Scope
- Scope
- Throw Lever
- Wrench for throw lever
- Flip Up Lens Caps
- Scope Cloth
- Battery
- Product Manual
- Reticle Manual