Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- DMR8I
- Tube Diameter:
- 34 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- Red
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 26.5 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.1 Mil Rad
- Adjustment Type:
- Mil Rad
- Parallax:
- Fixed
- Illumination Type:
- LED
- Included Accessories:
- Standard
- Condition:
- Refurbished
- W/E Travel at 100 Yds:
- 60/26 Mil Rad
Code: ST-RS-STE577-8723-REFURB
MPN: 8723-REFURB
Product Info for Steiner M8Xi 1-8x24 mm Rifle Scope, 34 mm Tube, Second Focal Plane (SFP)
The Steiner M8Xi 1-8x24 mm Rifle Scope, 34 mm Tube, Second Focal Plane (SFP) is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great prices and discounts !![]()
Purchase your new Steiner M8Xi 1-8x24 mm Rifle Scope, 34 mm Tube, Second Focal Plane (SFP) from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Based on the outstanding success of the M5Xi - used today by Special Forces around the globe - Steiner sets a new benchmark with the ultimate DMR (Designated Marksman Rifle Scope) M8Xi 1-8x24 with an 8x zoom and an outstanding field of view (4.8-34.2 m at 100 m).
The 8x zoom gives the operator more flexibility and a higher resolution from close quarter to mid-range scenarios while the large field of view and the outstanding optical quality create a perfect overview of the surroundings at all times.
The new M8Xi 1-8x24 has been designed to resist the toughest conditions, and is covered by the Heritage warranty.
Specifications for Steiner M8Xi 1-8x24 mm Rifle Scope, 34 mm Tube, Second Focal Plane (SFP):
| Manufacturer: | Steiner |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 1 - 8 x |
| Reticle: | DMR8I |
| Tube Diameter: | 34 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 3.3 - 10.4 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 4.8 - 34.2 m at 100 m |
| Eye Relief: | 3.43 in |
| Diopter Adjustment Range: | -2 - 2 dpt |
| Color: | Black |
| Weight: | 26.5 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
| Length: | 10.8 in |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Parallax: | Fixed |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Width: | 6 in |
| Fabric/Material: | Aircraft Grade Aluminum |
| Height: | 6 in |
| Focus Range: | 100 m |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Anti-reflection Coating |
| Light Transmission: | 94 % |
| Brightness Settings: | 11 |
| Operating Temperature: | -40 - 160 Fahrenheit |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Water Resistant Mark: | 20 m |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Package Type: | Box |
| Included Accessories: | Standard |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | Refurbished |
| W/E Travel at 100 Yds: | 60/26 Mil Rad |
| Gun Type: | Rifle |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features:
- Short overall length of the scope creates more rail space for clip-on devices (e.g. thermal imaging or night vision devices) for superior operational capabilities in any combat situation.
- CCW Configuration low profile turrets provide outstanding situational awareness and additional mounting options for add-ons and accessories.
- Enhanced legendary Steiner ruggedness: The new Steiner M7Xi IFS inherited and enhanced the legendary Steiner ruggedness. The M7Xi IFS is waterproof up to 20 m (66Feet) and the operating temperature range is -40°C to +64°C. It can withstand up to 900Gs.
- Precise Windage/Elevation Adjustment is easy and immediate for repeated accuracy, with tactile click-by-click feedback you can hear and feel and second rotation indicator.
- One-Piece 34mm Tube: Increases strength and reliability and provides greater elevation and windage adjustments for longer ranges.
Package Contents:
- Steiner M8Xi 1-8x24 mm Rifle Scope, 34 mm Tube, Second Focal Plane (SFP)
