Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- E3
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- Red
- Finish:
- Hard Anodized
- Color:
- Black
- Weight:
- 22.5 oz
- Adjustment Click Value:
- 1/4 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Illumination Type:
- LED
- Additional Features:
- Rifle Scope
- W/E Travel at 100 Yds:
- 72/72 cm at 100 m
Code: ST-RS-PREDATOR4-8778
MPN: 8778
UPC: 840229107032
Product Info for Steiner Predator 4 3-12x56mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane
The Steiner Predator 4 3-12x56mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great discounts 13% Off!![]()
Purchase your new Steiner Predator 4 3-12x56mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Predator 4 riflescopes offers a compact, lightweight design while providing the military ruggedness and durability you've come to expect from Steiner! Best-in-class optical clarity, with a massive field of view to deliver industry leading light transmission, and outstanding results in low light conditions.
Specifications for Steiner Predator 4 3-12x56mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Steiner |
| Objective Lens Diameter: | 56 mm |
| Magnification: | 3 - 12 x |
| Reticle: | E3 |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 0.37 - 0.17 in |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Hard Anodized |
| Field of View, Linear: | 9.9 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.54 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 22.5 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/4 MOA |
| Length: | 13.9 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032, Lithium Metal |
| Fabric/Material: | Hard-Anodized Aluminum |
| Focus Range: | 100 yds |
| Light Transmission: | 90 % |
| Operating Temperature: | -13 - 145 Fahrenheit |
| Additional Features: | Rifle Scope |
| W/E Travel at 100 Yds: | 72/72 cm at 100 m |
| Gun Type: | Rifle |
Features of Steiner Predator 4 3-12x56mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane
- Rugged and Lightweight
- Best-In-Class Optical Clarity
- Industry Leading Light Transmission
- Versatile For Different Hunting Pursuits
- Predator Diamond Coating
Package Contents:
- Steiner Predator 4 3-12x56mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane