Tap Tap to Zoom
Product Info for Steiner M7Xi 4-28x56mm, 34mm Tube, First Focal Plane
The Steiner M7Xi 4-28x56mm, 34mm Tube, First Focal Plane is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices and discounts !![]()
Purchase your new Steiner M7Xi 4-28x56mm, 34mm Tube, First Focal Plane from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Used by special forces around the globe, the Steiner M7Xi 4-28x56mm Rifle Scope is a powerful optic built to perform at long ranges. Steiner crafted these Riflescopes with a rugged one-piece design that's waterproof for use in the harshest climates. This Steiner M7Xi 4-28x56 Rifle Scope provides precise windage and elevation adjustment for maximum accuracy, and there are a variety of reticle options available so that you can select the best option for your shooting habits. Mount the Steiner M7Xi 4-28x56mm Military Rifle Scope to get the same optical performance trusted by experts worldwide.
Specifications for Steiner M7Xi 4-28x56mm, 34mm Tube, First Focal Plane:
| Manufacturer: | Steiner |
| Objective Lens Diameter: | 56 mm |
| Magnification: | 4 - 28 x |
| Tube Diameter: | 34 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 3.3 - 10.4 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 1.42 - 9 m at 100 m |
| Eye Relief: | 3.43 in |
| Diopter Adjustment Range: | -2 - 2 dpt |
| Color: | Black |
| Weight: | 40.6 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
| Length: | 15.4 in |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Parallax: | 50 m to Infinity |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Width: | 6 in |
| Fabric/Material: | Aircraft Grade Aluminum |
| Height: | 6 in |
| Focus Range: | 50 m to Infinity |
| Lens Material: | Glass |
| Light Transmission: | 94 % |
| Brightness Settings: | 11 |
| Operating Temperature: | -40 - 160 Fahrenheit |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Water Resistant Mark: | 66 ft |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Variable |
| Additional Features: | Custom app for programming sight and display, Display and user interface, Bluetooth Connectivity |
| W/E Travel at 100 Yds: | 60/26 Mil Rad |
| Gun Type: | Rifle |
| Zoom: | Yes |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of Steiner M7Xi 4-28x 56mm Rifle Scope:
- Short overall length of the scope creates more rail space for clip-on devices (e.g. thermal imaging or night vision devices) for superior operational capabilities in any combat situation.
- Low profile turrets provide outstanding situational awareness and additional mounting options for add-ons and accessories.
- Enhanced legendary Steiner ruggedness: The new Steiner M7Xi IFS inherited and enhanced the legendary Steiner ruggedness. The M7Xi IFS is waterproof up to 20 m (66Feet) and the operating temperature range is -40°C to +64°C. It can withstand up to 900Gs.
- Precise Windage/Elevation Adjustment is easy and immediate for repeated accuracy, with tactile click-by-click feedback you can hear and feel and second rotation indicator.
- One-Piece 34mm Tube: Increases strength and reliability and provides greater elevation and windage adjustments for longer ranges.
- Variety of reticles: The new M7XI is available with MSR, MSR2, G2B, TReMoR3 reticle
Package Contents:
- Steiner M7Xi 4-28x 56mm Rifle Scope
