Product Discontinued by Manufacturer
Hawke Sport Optics Sidewinder 30 4.5-14x38mm Side Focus Rifle Scope has been discontinued by Hawke Sport Optics and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Riflescopes yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Hawke Sport Optics Sidewinder 30 4.5-14x38mm Side Focus Rifle Scope
The Hawke Sport Optics Sidewinder 30 4.5-14x38mm Side Focus Rifle Scope is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices !![]()
Purchase your new Hawke Sport Optics Sidewinder 30 4.5-14x38mm Side Focus Rifle Scope from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Hawke Sport Optics Sidewinder 30 4.5-14x38mm Side Focus Rifle Scope HK4020 is a compact and versatile rifle scope that will serve you well in a wide range of situations. Featuring a flexible magnification range of 4.5x to 14x, this Hawke Sport Optics rifle scope is ideal for everything from short-range plinking to long-range tactical maneuvering. Fully multi-coated optics compliment a dual illuminated SR6 reticle to ensure you always get a bead on your target, and the five brightness settings of the reticle allow you to adjust the rifle scope for your environment. The Hawke Side Winder 30 4.5-14x Rifle Scope is highly durable, with a single-piece 30mm tube that is waterproof, fog proof, and shock proof. Hawke Sport Optics has equipped the scope with a fast focus eyepiece and a side parallax focus system to ensure a perfect image every time you look through the scope. Strike with the speed and precision of a snake with the Hawke Sport Optics Sidewinder 30 4.5-14x38 Waterproof Scope.
Specifications for Hawke Sport Sidewinder 30 4.5-14x38mm Dual Illuminated Rifle Scope:
| Adjustment Click Rate: | 1/4 MOA |
| Parallax: | 10 yards to infinity |
| Reticle Color: | Red, green |
| Field of View: | 4.5x - 25.3'; 14x - 6.6' |
| Eye Relief: | 4.5x - 3.9; 14x - 3.4" |
| Length: | 13.3" |
| Weight: | 26.3 oz |
| Tube Diameter: | 30mm |
| Finish: | Matte Black |
| Waterproof: | Yes |
| Shockproof: | Yes |
| Fog Proof: | Yes |
| Included Accessories: | Sunshade, 100mm Side Wheel, screw-in lens covers |
Features of Hawke Optics Side-Winder 30 4.5-14x38 SR6 Reticle Rifle Scope:
- High powered, dual illuminated rifle scope by Hawke Sport Optics
- Versatile 4.5 to 14x magnification range
- Dual color, red and green, illumination with five different brightness levels
- SR6 reticle, thoroughly tested by World Champion shooter Nick Jenkinson
- Coil erector spring for added recoil resistance
- Single piece 30mm tube fits most scope rings
- Locking 1/4 MOA target turrets, easily resettable to zero
- Locking fast focus eyepiece
- Fully multi-coated optics improve light transmission
- Highly durable - waterproof, shock proof, and fog proof
- Side focus system adjusts parallax from 10 yards to infinity
- Comes with a sun shade, 100mm side wheel, and screw-in lens covers
- Backed by the Hawke Worldwide Warranty
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Sidewinder 30 4.5-14x38mm Side Focus Rifle Scope HK4020
- Sunshade
- 100mm side wheel
- Screw-in lens covers











































































